Pevný disk: softwarové poškození

Co vlastně softwarové poškození disku znamená?

Pokud se na první pohled disku/kartě/flashce nestalo nic, co lze považovat za mechanické poškození (pád, vydávání podivných zvuků, setkání s živly), může být problém v softwaru (přepsání řídicí oblasti, neboli firmwaru viz text níže.), který disk řídí, nebo si pamatuje pozice uložených dat. A protože se i mistr tesař někdy utne, uživatelem či systémem smazaný disk není nic ojedinělého. Naštěstí si se softwarovými problémy v DataHelpu poradíme jako nikdo jiný.

Přepsání řídicí oblasti využívané firmware disku

Poškození řídicí oblasti, kde jsou uloženy informace pro elektroniku a kam by se teoreticky nemělo nikdy nic zapisovat. Obvyklým projevem je detekce zcela nesmyslného jména disku BIOSem, případně žádná detekce. Někdy ale může být detekce zcela v pořádku, disk ovšem nelze číst, na všechny povely vrací status not ready.

K poškození může dojít například silným otřesem při zápisu, který sice nezpůsobí kontakt hlavičky s povrchem disku ale přesunutí o několik stop „vedle“ a přepsání míst, nad kterými se v takové situaci hlavy pohybují, než elektronika záznamový proud vypne. Další zapínání a vypínání již rozsah poškození nezvětšuje.

Záchrana je velmi obtížná, záleží na konkrétním typu disku a způsobu, jakým je řídicí oblast implementována. Oprava vyžaduje interní znalosti výrobce disku, nebo servisní manuál, který není běžně dostupný! Ochrana před podobným poškozením spočívá zejména v ochraně před otřesy, jiné příčiny ale nelze vyloučit.

Další možné softwarové poškození pevného disku

Omylem smazaná data harddisku uživatelem

Přepsaná data harddisku uživatelem

Nákaza virem a ztracená data harddisku

Poškozený filesystem harddisku

Potřebujete zachránit data?
  • 1) Vypněte zařízení (další používání výrazně sníží šanci na záchranu dat).
  • 2) Objednejte bezplatnou diagnostiku poruchy a zjistěte cenu.
  • 3) Po diagnostice se domluvíme na postupu záchrany dat.
*Zaplatíte jen v případě úspěšné záchrany dat.

Podívejte se také na hardwarové závady pevného disku.

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies