Znáte zálohovací pravidlo 3 - 2 – 1?

bigstock--153572771

Podle četných výzkumů o data přichází nejen řadoví uživatelé, ale i větší společnosti. Velká část uživatelů zanedbává takové složky zálohování, jako je třeba šifrování

Co je zálohovací strategie 3 - 2 - 1?

Strategie 3 - 2 - 1 ve zkratce znamená, že si vždy uděláte minimálně tři kopie svých dat, z nich dvě budou místní, ale na rozdílných zařízeních, a minimálně jedna kopie mimo domov či kancelář.

Ukázat si to můžeme na příkladu životopisu ve formátu Word. Jeden soubor s názvem "Zivotopis.docx" máte na svém počítači u sebe doma. Jednu kopii uchováváte na externím HDD, na který provádíte běžné zálohy svého počítače. Další kopii máte uloženou v rámci zálohy na cloudové úložiště - to je kopie, kterou si můžete stáhnout prakticky odkudkoliv.

Proč 2 místní a jedna offsite záloha?

Ať už zálohujete na Macu nebo PC, místní záloha je nejjednodušší cestou, jak svá data uložit a zpětně k nim získat přístup. Pokud přijdete o svůj počítač, můžete použít zálohu na externím HDD, kterou máte doma.

Offsite záloha je však jednou z klíčových součástí vaší zálohovací rutiny. Pokud totiž uchováváte dvě zálohy na tomtéž místě, existuje u obou prakticky stejné riziko, že o ně přijdete při případných neočekávaných událostech, jako jsou živelné pohromy nebo vykradení bytu či kanceláře. Vaše soubory budou nejvíce v bezpečí, pokud jejich zálohu budete provádět i offsite formou.

Funguje to? 

Neexistuje nic jako dokonalá zálohovací strategie - to je potřeba mít neustále na paměti. Systém 3 - 2 - 1 je ale skvělým řešením jak pro osobní, tak i pro obchodní či pracovní použití. „Tento efektivní systém zálohování dokonce doporučuje i vláda Spojených Států,“ uzavírá toto téma Aleš Wagner, spolumajitel společnosti Data Help a specialista na záchranu dat.  

 

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky, smazané soubory
Copyright © 2019, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group