Ani s RAIDem nejste vždy v bezpečí: DataHelp v praxi radí, čeho se vyvarovat

Disková RAID pole mají svojí mohutnější architekturou data uživatelů lépe chránit. Ne vždy se to ale daří, obvykle je za problémy lidský faktor. Co a jak dělat, abyste o data v RAID poli nepřišli? Přečtěte si několik příběhů z naší praxe v DataHelp, nad kterými zůstává rozum stát.

Používáte v RAID poli stejné disky ze stejné série a jeden odešel? Dejte pozor i na ty ostatní!

01_datahelp_hlavni_300 Disky ze stejné série mívají při obdobném scénáři používání často prakticky stejnou životnost. To není nutně špatná vlastnost, ale setkáváme se s případy, kdy jeden disk v poli vypadne a krátce poté v rámci jednoho celku odejde další. Doporučujeme tedy v případě výpadku prvního z disků na nic nečekat a začít situaci okamžitě řešit. Budete tak v bezpečí při případné poruše dalších disků a ušetříte nemalé prostředky za následný výpadek. Pokud dojde k poruše více disků v poli naráz, odborníci z DataHelpu si se záchranou dat z RAID pole přesto poradí.

I RAIDový řadič má své dny

Setkali jsme se nejednou s případem, kdy nějaký disk pole vypadnul, a došlo k přepnutí do degradovaného režimu. Při zápisu na hotspare však došlo k jeho přerušení a při následném restartu byl porouchaný disk řadičem opět označen jako funkční a stal se opět členem pole. Data už však v danou chvíli byla posunutá, což způsobilo nemalé problémy majiteli. Obnova v takových případech není snadná, ale při okamžitém vyhledání odborníků nemusí být nic ztraceno.

V nejednom případě jsme se setkali s tím, že po restartu se porouchaný disk znovu zahlásil jako funkční a způsobil větší problémy,“ vysvětluje Štěpán Mikeš, majitel společnosti DataHelp.

Z 90 % může za ztrátu dat lidský faktor

Výjimkou nejsou případy, kdy zanedbání situace ze strany spravujícího technika způsobí ztrátu dat v RAID poli. Velmi časté je, že při poruše a přepnutí pole do degradovaného režimu (stav, kdy je některý z disků vyřazen kvůli chybě) není situace řešena. Těch příběhů je spousta – třeba jak technik odpojil zvukovou signalizaci poruchy pole s tím, že se „na to později koukne“. Degradovaný chod by však měl být jen a jen a pouze přechodná situace.

02_raid_pole_datahelp_300U větších RAIDových polí často narazíme na problém, že jsou najednou vadné 2 disky a my pak zachraňujeme oba a pole skládáme zpětně degradovaně, protože na původním disku jsou stará data. Lidé nám v těchto situacích často nejsou schopni říct, jaká byla konfigurace pole a my pak třeba zjistíme, že v degradované podobě pole běželo už třeba půl roku. Tento přístup k poli samozřejmě záchranu dat nejen ztíží, ale ve finále také prodraží“, komentuje situaci Štěpán Mikeš.

Pár jednoduchých pravidel a tipů:

  • Jakmile dojde k chybě, na nic nečekejte, disk vyjměte a ideálně proveďte náhradu, jak jen to bude možné.
  • Je nutné pravidelně kontrolovat, zda vše běží jak má a dochází k zálohám. Kontrolujte hlavně, zda zálohy obsahují vše nezbytné a „jsou k něčemu“.
  • Pokud pole potřebujete, dobře zvažte, jaké konkrétně odpovídá vašim podmínkám.
  • Víte, jaké řešení a v jaké konfiguraci používáte? Jednoduchá informace, kterou je dobré mít na paměti. Nikdy nevíte, zda se vám nestane něco podobného, jako jednomu z našich klientů, jehož příběh nás donutil zahrát si na detektivní kancelář.

Sherlock Holmes by byl hrdý aneb kuriozita na závěr: RAID 5 ze dvou disků?

Občas si musíme v DataHelpu zahrát na detektivy. Opravdu zajímavý byl moment, kdy se nám do rukou dostalo porouchané diskové pole, které mělo být podle informací majitele postavené na RAIDu, jehož přesnou specifikaci ovšem nevěděl.

Vzhledem k použití pouze dvojice disků (uvnitř skříně se více pozic ani nenacházelo), variant moc na výběr nebylo. Přesto byl nečekaný problém přijít na to, o jaký typ pole se jednalo, protože struktura dat ani jedné předpokládané kombinaci neodpovídala. Obnova byla díky tomu dost problematická.

Nakonec jsme si jako detektivní kancelář postupně poskládali celou skládanku a "příběh" konečně začal dávat smysl. Původně se totiž jednalo o pole s trojicí disků. Při poruše jednoho z nich jej pracovník IT oddělení  dané společnosti vyjmul, ale již nedošlo k nahrazení novým. Kvůli personálním změnám navíc ten samý technik brzy poté odešel a když se po čase dostalo celé řešení do rukou jeho kolegům, bylo to zrovna ve chvíli, kdy došlo k poruše základní desky.

Ta byla vyměněna a celé pole přesunuto do nové skříně včetně řadiče. Nová skříň už měla jen dva sloty na pevné disky, což bylo právě oním matoucím elementem.  Z původního RAID 5 se tak stala „degradovaná“ časovaná bomba. Jakmile jsme se dopátrali jak vše opravdu bylo, byla již záchrana možná a nakonec se úspěšně zdařila. I takové situace záchrany dat umíme v DataHelpu řešit!

 

Rubrika: Prevence, zálohování

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group