Kdo vynalezl mobilní telefon?

Kdo vynalezl telefon?

Mnozí z nás si svůj život bez mobilního telefonu už nedokážou představit a považují jej za úplnou samozřejmost. Je to náš věrný a spolehlivý parťák, kterého máme neustále u sebe. Umožňuje nám nejen volat a „SMSkovat“, ale také fotit, poslouchat hudbu a využívat celou řadu různých aplikací. Věděli jste však, že první mobilní telefon byl představen až v roce 1973, tedy před necelými 50 lety?

První mobilní telefon byl inspirován Star Trekem

První mobilní telefon pocházel z dílny společnosti Motorola a nesl označení Motorola DynaTAC 8000x. Vynalezl jej a sestrojil tehdejší vývojář společnosti, Martin Cooper. Ten se nechal slyšet, že inspirací se mu stalo sledování seriálu Star Trek, v němž kapitán Kirk i všichni členové posádky hvězdné lodi Enterprise používali bezdrátový osobní komunikátor. Tehdy začal Cooper hledat něco podobného, zajisté však netušil, že přijde s vynálezem, který změní svět a který předznamená budoucí zlatý věk mobilních telefonů, ve kterém se nacházíme nyní.

V počátcích vývoje mobilního telefonu se předpokládalo, že i ve vyspělých zemích bude zařízení využívat pouze malá část obyvatelstva. Dnes je tento předpoklad docela úsměvný, neboť mobilní telefon vlastní 61,85 % světové populace.

A nyní zpět k výše zmíněnému modelu. Motorola DynaTAC 8000x byla poprvé představena 3. dubna roku 1973, kdy Cooper provedl zkušební hovor před novináři. Vzhledem k tomu, že v oné době ještě neexistoval internet, stolní počítače, laptopy ani digitální fotoaparáty – tedy žádné technické vymoženosti moderní doby – byl mobilní telefon vnímán spíše jako sci-fi. 

Vynálezce mobilního telefonu - Martin Cooper

Vynálezce mobilního telefonu - Martin Cooper; zdroj

První prodeje až roku 1983

Motorola první mobilní telefon nejen vynalezla a představila, ale také jej o deset později začala jako první sériově vyrábět. První prodeje byly zahájeny 21. září 1983 a prodejní cena telefonu činila neuvěřitelných 3 995 USD, což by dnes v přepočtu odpovídalo zhruba 87 tisícům Kč. Určen byl tedy téměř výhradně pro velmi bohaté jedince. 

Důvodem desetileté prodlevy byla především nutnost připravit nezbytnou infrastrukturu, naplánovat vlastní výrobu zařízení a v neposlední řadě také nutnost projít schvalovacím procesem u americké federální telekomunikační komise FCC. Během těchto deseti let si projekt vyžádal okolo sta milionů dolarů.

Nebyl to žádný drobeček

Ač se jednalo o první plně přenosné zařízení, kapesní nebylo ani náhodou. Tento drobek vážil asi 800 gramů (čímž si vysloužil přezdívku „cihlofon“, z angl. „brick phone“) a na výšku měl kolem 33 centimetrů. Na jedno nabití dokázal být na příjmu maximálně 8 hodin, případně zprostředkovat třicetiminutový hovor. Do jeho paměti se vešlo zhruba 30 kontaktů a disponoval malým displejem z červeně svítících diod. Psát textové zprávy či jiné vychytávky v té době ještě neuměl.

Komerční úspěch provázený dalšími variantami telefonu

Navzdory přemrštěné ceně šla Motorola DynaTAC 8000x poměrně dobře na odbyt. Na tento úspěch výrobce reagoval zaváděním dalších variant mobilního telefonu. V roce 1994 šly do prodeje poslední vylepšené kousky oproti originálu. Současně v té době už Motorola nabízela novou řadu výrazně menších mobilních telefonů zvanou MicroTAC. Ta proslula především použitím tehdy neobvyklého designového prvku – odklápěcího flipu překrývajícího v zavřeném stavu klávesnici.

V letech 2004-2007 zažívala Motorola svůj poslední velký úspěch, kdy se její „véčkový“ model Razr stal nejúspěšnějším mobilem s rozevírací konstrukcí v historii mobilního průmyslu. Od té doby však její tržní podíl klesal, a to především ve prospěch finské Nokie. Ani jedna ze značek ale nedokázala udržet krok s nástupem chytrých telefonů.

Počátek éry dotykových telefonů

Dotykové telefony jsou v dnešní době naprostým standardem a jen málokdo by se chtěl vrátit ke „starým dobrým tlačítkům“. Ač se o dotykových telefonech začalo hovořit především v souvislosti s iPhony, které byly na trh uvedeny v roce 2007, první „dotykáč“ byl představen podstatně dříve, a to již v roce 1992. Za jeho vznikem stála společnost IBM a telefon nesl název IBM Simon.

První smartphone na světě - IBM Simon

IBM Simon; zdroj

IBM Simon je považován za vůbec první chytrý telefon na světě, neboť kromě volání a SMSkování uměl také odesílat e-maily a faxy, měl integrovaný kalendář, plánovač, aplikaci k tvorbě poznámek, kalkulačku či hodiny s budíkem. V té době se těmto aplikacím říkalo funkce. Ty byly dány napevno a nebylo je možné rozšířit. 

Jeho rozměry činily 200 x 64 x 38 mm a vážil asi 510 gramů. Byl tedy mnohem menší a lehčí než výše zmíněná Motorola. Simon měl dokonce i svůj vlastní operační systém, tzv. Navigator.

Ač byl představen už v roce 1992, prodávat se začal až o dva roky později, tedy v roce 1994. S ohledem na to, o jak velkou průkopnickou technologii se jednalo, nebyl ani tak drahý. Pořizovací cena činila buď 900 nebo 1 100 dolarů – záleželo na tom, zda se kupec upsal u operátora (BellSouth) či nikoliv. Nicméně, navzdory relativně nízké prodejní ceně a poměrně velkému množství zabudovaných funkcí, jež byly v oné době nevídané, díru do světa neudělal. Cestu si totiž začaly razit mnohem menší a mobilnější GSM telefony, leč byly funkčně o něco jednodušší.

Předchůdce mobilních telefonů

V předchozích částech jsme se zabývali vývojem mobilních telefonů tak, jak šel kupředu. Není však na škodu zmínit i to, co těmto zařízením předcházelo. Nikoho zajisté nepřekvapí, že předchůdcem námi dobře známého mobilního telefonu byl klasický pevný telefon, jenž byl poprvé představen v roce 1876

Za jeho vynálezce byl dlouho považován skotský vědec Alexander Graham Bell. Později se však ukázalo, že nebyl první, kdo s tímto nápadem přišel. Skutečným objevitelem telefonu byl Ital Antonio Meucci, který jej prvně předvedl již v roce 1860. Jednalo se o elektromagnetický mikrofon, kdy zvuk rozkmital membránu s permanentním magnetem v cívce. Ta pohyb převedla na elektrický proud. Proud byl následně dráty přenesen do stejného zařízení, jež jej opět převedlo zpět na zvuk.

Meucciho problémem však byla neznalost angličtiny a nedostatek obchodního talentu a financí. Z toho důvodu nebyl schopen dovést svůj objev do komerčně úspěšné podoby. Až do Meucciho smrti probíhal spor o prvenství s Bellem, poté však byla kauza zrušena. Zásluhy byly Meuccimu přiznány až po dalších více než sto letech, kdy jej v roce 2002 uznal jako vynálezce telefonu americký kongres.

Stejně jako telefony mobilní, postupně se vyvíjely i klasické pevné telefony. V počátcích to byly telefony pro manuální ústředny, posléze elektromechanický telefon s otočnou číselnicí pro automatickou volbu. Od druhé poloviny 20. století, kdy se v telefonech začaly používat digitální elektronické prvky, nahradila otočnou číselnici tlačítka. V další etapě následovaly bezšňůrové telefony, a to byl už jen pouhý krok k vývoji telefonů mobilních, o nichž jsme si povídali výše.

Telefonní ústředna 

Telefonní ústředna

Telefon s otočnou číselnicí

Telefon s otočnou číselnicí

Telefon s tlačítky

Telefon s tlačítky

Použité informační zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4

 

Rubrika: Technologie

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group