Jak vyčistit mobil od prachu, virů a bakterií?

Jak vyčistit mobil od virů, prachu a bakterií.

Stejně jako čas od času věnujete očistu své domácnosti, věnujte ji i svému mobilnímu telefonu. Odvděčí se vám nejen lepším vzhledem, ale také delší životností. Jak na to? To si povíme v následujících řádcích.

Čištění krok po kroku

Ještě, než s očistnou kúrou začnete, mobil odpojte z nabíječky, vysuňte z něj další kabely (např. sluchátka) a vypněte jej.

1. Začínáme displejem

Chcete-li displej (včetně čočky fotoaparátu), a celkově mobilní telefon, očistit od prachu, postačí jej otřít suchým hadříkem z mikrovlákna. Tím se ale nezbavíte případné mastnoty, virů či bakterií. K tomu dokonale poslouží speciální dezinfekční ubrousky, které vašeho „parťáka“ jednak zbaví nečistot, a jednak jej díky své šetrnosti nepoškrábou.

Při větším znečištění můžete použít hadřík mírně navlhčený ve vodě, případně speciální přípravky primárně určené k péči o PC monitory a televizory.

Na co si dát pozor

V každém případě dbejte na to, aby se do telefonu skrze otvory nedostala vlhkost.

2. Pokračujeme tlačítky

Máte-li telefon vybavený navigačními (ale třeba i klasickými) tlačítky, věnujte pozornost i jim. Po okrajích tlačítek se totiž postupem času začne usazovat špína, a tlačítka pak mohou hůře reagovat na dotyk. Vyčistíte je buď kouskem vaty nebo tyčinkou na čištění uší, kterou předem namočíte ve vodě či isopropylalkoholu, který koupíte například v drogerii.

3. Na řadě jsou připojovací porty

Ač se to na první pohled nemusí zdát, v připojovacích portech se postupně hromadí opravdu velké množství nečistot. Ty jsou navíc s každým dalším připojením sluchátek či nabíječky více vtlačovány dovnitř. Není proto na škodu porty, resp. konektory, čas od času vyčistit.

K čištění lze použít třeba jehlu nebo párátko obalené kouskem vaty (nebo lépe kouskem kosmetického tamponu, neboť z vaty mohou v otvorech uvíznout nepatrné chloupky) či oboustrannou lepící páskou. Někdy ale stačí zdířky profouknout nebo použít sprej se stlačeným vzduchem, který je k dostání ve specializovaných prodejnách.

4. Slyšte a buďte slyšeni, aneb nevynechávejte reproduktor a mikrofon

Máte pocit, že svou oblíbenou hudbu z telefonu už téměř neslyšíte? Pravděpodobně máte zanesený reproduktor, k čemuž vlivem neustálé manipulace s mobilem, dochází docela snadno. Pokud jej nevyčistíte, budete při poslechu hudby či přehrávání videí zbytečně zvyšovat hlasitost a tím i spotřebu energie.

Malé nečistoty

V případě malých nečistot a prachových částeček mnohdy stačí do reproduktoru fouknout s je hotovo. Jindy se hodí spíše stlačený vzduch v plechovce. Ten ale používejte opatrně a z větší vzdálenosti, jinak vy mohlo dojít k poškození citlivé membrány reproduktoru.

Větší nečistoty

V případě větších nečistot s pouhým vzduchem pravděpodobně nepochodíte. Pomoct si ale můžete klasickým či jednosvazkovým zubním kartáčkem. Volte však takové, které mají měkké štětiny. Stejným způsobem vyčistíte i mikrofon.

5. Nezapomínejte na obal či pouzdro

Používáte-li k ochraně svého telefonu obal či pouzdro, nezapomeňte vyčistit i to. Stačí jej na několik minut namočit do teplé mýdlové vody, případně ještě otřít vlhkou mikroutěrkou.

  • Chytré telefony je třeba chránit nejen zvenčí, ale i zevnitř. Přečtěte si proto také naše články o tom, jak jednoduše chránit data v chytrém telefonu, a to jak před útoky zvenku, tak před aplikacemi a útoky zevnitř.

6. Nechejte vše vyschnout

Jak mobilní telefon, tak očištěné pouzdro, je třeba nechat pořádně vyschnout. U mobilu je to nejméně 15 minut. Po uplynutí této doby můžete svého společníka vesele používat dál.

7. Sumarizace vybavení, co se bude hodit

  • Suchý hadřík z mikrovlákna
  • Dezinfekční ubrousky
  • Hadřík s vodou
  • Jehla nebo párátko obalené vatou
  • Sprej se stlačeným vzduchem

Kdy jít do servisu?

Než se rozhodnete pro návštěvu servisu, v každém případě nejprve vyzkoušejte předchozí kroky, kterými určitě nic nezkazíte.

Často se totiž stává, že ač je telefon a jeho součásti funkční, ale je třeba jen zanesena krycí mřížka, servisy této skutečnosti využijí a danou součást zbytečně zcela vymění, případně ji vyčistí, ale naúčtují zákazníkovi plnou cenu.

Návštěva servisu je nezbytná tehdy, nachází-li se znečištění uvnitř telefonu. Za těchto okolností je potřeba zařízení rozebrat, což je u dnešních smartphonů pro běžné uživatele takřka nemožné, a servisu se tak nejspíš nevyhnou.

Kdy jít k nám?

V momentě, když se vám telefon nemůže zapnout, nebo přijdete o data (fotky apod.) a kontakty.

Další informační zdroje k tématu:

 

Rubrika: Prevence, zálohování

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group