Záchrana dat z HDD s vadnou vnitřní elektronikou

1. možná příčina: přepětí nebo zkrat
ikona - ucho Stále cvaká, ikona - oko zapne se nestandardně. Neinicializuje se disk (systém a BIOS o něm neví).
ikona - oko Nezapne se / netočí. Neinicializuje se disk (systém a BIOS o něm neví).
ikona - oko Zapne se nestandardně. Neinicializuje se disk (systém a BIOS o něm neví).
2. možná příčina: selhání (únava) materiálu
ikona - ucho Vydává zvuky, jakoby se pokoušel roztočit.
ikona - křížek Vůbec se neroztočí.
3. možná příčina: ohoření, nebo namočení (vniknutí tekutiny)
ikona - oko Nezapne se / netočí. Neinicializuje se disk (systém a BIOS o něm neví).

Ve většině případů je vadná i elektronika uvnitř disku, integrovaná na svazku hlav. Takto poškozený disk po připojení napájení většinou vůbec nepracuje, nebo se silně hřeje, zapáchá po spálenině a někdy jsou vidět i roztržené integrované obvody na jeho elektronice.

Vadná vnitřní elektronika se dá opravit jedině při otevřeném disku. To je nutno provádět v bezprašném prostředí, kde se provede sejmutí hlav z ploten a jejich vymontování – většinou jsou pevně spojeny s vnitřní částí elektroniky.

Při podobném úkonu může snadno dojít k poškrábání ploten, pokud není s diskem manipulováno dostatečně odborně. Hlavičky mohou být parkovány v určité části ploten – tato část vypadá jako „zdrsněná“, případně v jakémsi doku mimo plotny – disky IBM. Poté vezmeme funkční disk a hlavy z něj namontujete do disku, ze kterého se data zachraňují.

Náhradní hlavičky lze použít jednou max. 2x, z toho plyne i cena, která tímto závisí i na dostupnosti zachraňovaného disku. Pak již stačí HDD překopírovat a případně opravit poškozenou datovou strukturu.

Výměna vnitřní elektroniky je zejména kvůli riziku poškození hlaviček nebo povrchů velmi obtížná. Nejsou zde žádné rozdíly ve stylu firmware vnější elektroniky a někdy je výhodnější vyměnit celý svazek hlaviček. Ochrana před tímto typem závady je UPS s přepěťovou ochranou a kvalitní zdroj s dostatečným výkonem.

Pozor na zapínání disku při prvních známkách poškození:

Někdy se stane, že jsou při poškození elektroniky hlavičky vystaveny a začnou chaoticky zapisovat. Další komplikace může nastat tím, že se hlavičky nedostanou do parkovací zóny. Pak dojde k jejich „přilepení“ na plotnu. Pokud se podaří disk ještě zapnout, dojde většinou k utržení jedné či více hlaviček a následnému rozrytí ploten – získání dat je zde takřka nemožné (rychlost hlavy přilepené k plotně je cca. 80km/h - 7200 ot/min disk) a při tom náhle potká pahýl ramene bezcílně bloudícího nad plotnou.

Takto zničení disk po otevření připomíná poničenou gramofonovou desku. U 2,5“ disků se zmíněná situace většinou nestane, jelikož se neroztočí.

Orientační ceník služeb

Možná cena záchrany dat od 5 000,-
Diagnostika vadného média ZDARMA
Doprava a vyzvednutí po ČR ZDARMA
Neúspěšná záchrana dat 0,- Kč
Zaslání disku/poškozeného média zpět bez obnovy dat 140,- Kč
Potřebujete zachránit data?
  • 1) Vypněte zařízení (další používání výrazně sníží šanci na záchranu dat).
  • 2) Objednejte bezplatnou diagnostiku poruchy a zjistěte cenu.
  • 3) Po diagnostice se domluvíme na postupu záchrany dat.
*Zaplatíte jen v případě úspěšné záchrany dat.

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies