Dají se zachránit data když vám počítač zaplaví voda?

Myslíte, že voda ve spojení s vaším počítačem znamená absolutní konec na záchranu dat? Není to tak hrozné. Disk má velmi solidní a odolnou konstrukci. Vytopený disk je vevnitř obvykle jen zapařený a jsou v něm nečistoty a vlhkost. Čtecí hlavy bývají poškozené, plotny samotné jsou ale většinou v pořádku a nečistoty a vlhkost se dají například na speciálním zařízení s ultrazvukem znovu vyčistit. Data je pak možné určitým způsobem přečíst.

Pokud se ale majitel takto vytopenému disku pokusí s dobrou vírou neodborně pomoct například tím, že ho osuší a následně zkusí zapnout, nastane katastrofa. Čtecí hlava na povrchu ploten obvykle způsobí velkou paseku. Stačí totiž málo, aby se hlavy dostaly (například díky nečistotám) do úplně jiného úhlu a náklonu. Pak můžou špatně zaparkovat nebo se úplně utrhnout a povrch ploten poškrábat. Pokud je i toto pro velmi citlivý povrch disku málo, v záloze „číhá“ ještě spolupráce elektřiny a vody, která se v podobě kapek může stále na povrchu ploten vyskytovat.

Rada DATAHELPU: V případě vytopeného disku je určitě lepší nechat vše na odbornících. Jinak reálně hrozí, že život svým cenným datům na disku akorát velmi zkrátíte. Vytopený a domněle uschlý pevný disk nikdy nezapojujte zpátky.

Přírodní živly, oprava pevného disku po namočení vodou a požáru

>> zpět na úvodní stránku o prevenci a první pomociPokazil se vám pevný disk a potřebujete zachránit data?

Kontaktujte odborníky a objednejte si záchranu dat z disku online.

>> více informací o záchraně dat z různých datových médií u společnosti DataHelp s.r.o.

 

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies