Není nutné mít velký disk jenom proto, že je levný

Kupují se velké disky, protože jsou levné. Paradoxně to pro někoho může být nevýhoda. Záleží na způsobu využití a práce s tímto diskem. Např. účetní, která má svůj účetní software instalovaný na nějakém starším DOS systému o velikosti jen několik MB by k zajištění spolehlivého chodu bohatě stačil gigabajtový disk. V počítači má ale obvykle 500 GB a větší disk, protože byl levný. Technik, který počítač sestavil to bral za jasnou výhodu a dobře odvedenou práci.

Častým používáním jen některých oblastí disku se ale disk v těchto místech mechanicky opotřebovává a degraduje se povrch jeho ploten (dochází k opotřebovávání ploten třením). Paradoxně se pak stává, že velký disk, který je málo zaplněný má data uskupená jen na jednom místě. V těchto místech se při velmi častém přístupu k datům disk namáhá a dochází snadno k opotřebení. To po určitém čase skončí poruchou.

Disky jsou navíc architektonicky řešené tak, že mají z důvodů rychlosti přístupu k datům fyzický začátek na okraji plotny, kde je obvodová rychlost největší. Tím se možnost poškození ještě zvyšuje. Neustále se čtou a zapisují stejné paměťové buňky. Po čase se pak začnou objevovat poruchy. V lepším případě jen např. zvětšený výskyt vadných sektorů v těchto místech, v horším případě pak dochází k těžším závadám, například ke ztrátám kalibračních stop, které disk využívá k navigaci hlav.

Rada DATAHELPU: Přemýšlejte při sestavování počítače a volbě disku nad jeho reálným způsobem používání. Velký disk nemusí být vždy tou nejlepší volbou, i když je díky nízké ceně levný.

>> zpět na úvodní stránku o prevenci a první pomoci



Pokazil se vám pevný disk a potřebujete zachránit data?

Kontaktujte odborníky a objednejte si záchranu dat z disku online.

>> více informací o záchraně dat z různých datových médií u společnosti DataHelp s.r.o.

 

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies