Záchrana dat: Není nutné mít velký disk jenom proto, že je levný

Není nutné mít velký disk jenom proto, že je levný

Kupují se velké disky, protože jsou levné. Paradoxně to pro někoho může být nevýhoda. Záleží na způsobu využití a práce s tímto diskem. Např. účetní, která má svůj účetní software instalovaný na nějakém starším DOS systému o velikosti jen několik MB by k zajištění spolehlivého chodu bohatě stačil gigabajtový disk. V počítači má ale obvykle 500 GB a větší disk, protože byl levný. Technik, který počítač sestavil to bral za jasnou výhodu a dobře odvedenou práci.

Častým používáním jen některých oblastí disku se ale disk v těchto místech mechanicky opotřebovává a degraduje se povrch jeho ploten (dochází k opotřebovávání ploten třením). Paradoxně se pak stává, že velký disk, který je málo zaplněný má data uskupená jen na jednom místě. V těchto místech se při velmi častém přístupu k datům disk namáhá a dochází snadno k opotřebení. To po určitém čase skončí poruchou.

Disky jsou navíc architektonicky řešené tak, že mají z důvodů rychlosti přístupu k datům fyzický začátek na okraji plotny, kde je obvodová rychlost největší. Tím se možnost poškození ještě zvyšuje. Neustále se čtou a zapisují stejné paměťové buňky. Po čase se pak začnou objevovat poruchy. V lepším případě jen např. zvětšený výskyt vadných sektorů v těchto místech, v horším případě pak dochází k těžším závadám, například ke ztrátám kalibračních stop, které disk využívá k navigaci hlav.

Rada DATAHELPU: Přemýšlejte při sestavování počítače a volbě disku nad jeho reálným způsobem používání. Velký disk nemusí být vždy tou nejlepší volbou, i když je díky nízké ceně levný.

>> zpět na úvodní stránku o prevenci a první pomociPokazil se vám pevný disk a potřebujete zachránit data?

Kontaktujte odborníky a objednejte si záchranu dat z disku online.

>> více informací o záchraně dat z různých datových médií u společnosti DataHelp s.r.o.

 

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group