Koupit hybridní SSHD, nebo „jen“ SSD disk?

bigstock--137612624

Začněme od začátku – SSD znamená solid-state drive, tady disk bez pohyblivých částí, jenž je nutno připravit pro práci. Můžeme tedy říct, že se jedná o větší a výkonnější USB disk. Vaše soubory jsou zapsány na paměťové čipy místo na otočné magnetické plotny, jako je to v případě HDD (mrkněte taky na náš detailnější popis, jak funguje HDD).

  • Zmínili jsme USB disk, víte, jak z něho zbytečně neztratit data?

SSHD znamená solid-state hybrid drive. Jedná se o tradiční pevný disk (HDD) obohacený o paměť SSD disku (přibližně 8 GB z celkové kapacity). Ve vašem počítači ho uvidíte jako jeden disk a kontrolní čip bude rozhodovat, zda data zapíše na HDD část, nebo SSD část.

Některé značky SSHD disků rozpoznají, které programy využíváte nejčastěji, a budou se snažit soubory z nich zapisovat na SSD část pro rychlejší práci s nimi. Co se týče výkonu samotných programů a souborů zapsaných na SSD části, zde výkon stále kolísá za SSD, ale je lepší než u HDD.

Kdy pořídit SSD a kdy SSHD?   

V případě získání odpovědi na tuto otázku je potřeba si stanovit, zda disk budete kupovat do svého prostorem omezeného notebooku nebo do stolního PC.

Pro notebook

Pokud plánujete pracovat na notebooku s místem často pouze na jeden disk, pak se musíte rozhodnout mezi výkonem a kapacitou. Pokud preferujete výkon (rychlé načtení operačního systému, přesunu dat apod.), pak SSD je jasnou volbou. Pro co největší objem dat na jednom disku potom SSHD. Jestli cena je vaším rozhodujícím faktorem, držte se klasického HDD disku.

Pokud svůj notebook budete často přenášet, neměli byste zapomenout na riziko pádu, ke kterému jsou náchylné jak HDD tak SSHD. Jedním z faktorů může být také celková konfigurace notebooku/PC. Jestliže se jedná o starší nebo slabší kousek, který má jen málo paměti RAM (např. méně než 4 GB), lze zabít dvě mouchy jednou ranou. Pokud nahradíte HDD novým SSD, lze v systému nastavit funkci PageFile, neboli virtuální paměť RAM vyčleněnou na disku. Operační systém pak toto vyčleněné místo používá jako RAM. Toto však považujeme za nouzové řešení, protože tím výrazně trpí životnost SSD disku, jak jsme ostatně uvedli v našem dalším článku.

Ve volbě disků často hlavní roli hraje právě cena. Stejnou kapacitu SSD můžete v HDD podobě koupit až za šestinu ceny. Pozor je nutné si dát také na velikost disku, jelikož se SSHD jednotlivých značek liší a vámi pořízený by se nemusel vejít do vašeho notebooku.

Pro PC

 V otázce stolního PC prostor, velikost a počet disků nehraje příliš roli. Pokud budete chtít, můžete zabudovat i několik disků dle vaší libosti. Zde tedy není důvod pro investování do SSHD disku. Mnoho nejnovějších PC mají v sobě jak SSD, tak HDD, kdy operační systém je umístěn na kapacitně menším SSD disku (pro rychlejší spuštění) vedle dalších programů a HDD nabízí mnohonásobně vyšší kapacitu pro dokumenty, hudbu a fotografie.

Při pořízení SSHD, SSD nebo HDD je vhodné také vycházet z dalších výhod a nevýhod jednotlivých disků. Díky absenci pohyblivých částí u SSD tyto disky vykazují menší spotřebu a nevydávají hluk a jsou odolné vůči otřesům, což může být pro některé rozhodujícím faktorem.

Naproti tomu nevýhodou je omezená životnost maximálním počtem zápisů do stejného místa (výrazně nižší než u HDD). Omezená životnost se týká všech flash pamětí, nevyjímaje ani tu část hybridního disku, která souží ke zrychlení celého SSHD. Z principu je navržena k tomu, aby byla neustále zaplněna nejčastěji používanými soubory a přepisována, což jí na životnosti nepřidá. Nelze tedy říct, že jedna volba je jasně lepší než druhá. V tomto případě záleží na preferencích samotného uživatele.

Srovnání disků

Srovnáme-li disky určené do notebooků (rozhraní SATA III), zjistíme následující pořadí, platné pro první čtvrtletí 2019. Klasický HDD disk Seagete BarraCuda v kapacitě 1 TB (rychlejší verze se 7 200 otáčkami/min.) lze pořídit přibližně za 1 600 Kč. Hybridní SSHD Seagate FireCuda také v kapacitě 1 TB za zhruba 1 700 Kč. Pokud bychom srovnali SSD ve stejné cenové hladině, dostaneme za cenu kolem 1 600 Kč SSD s kapacitou 0,5 TB. Samotný SSD lze v kapacitě 1 TB lze pořídit nejméně za 3 500 Kč.

Rychlost jednotlivých disků ve specializovaném softwaru dosahuje pořadí výše cen. Nejrychlejší přenos dat a spuštění systému Windows vyhrává SSD, kousek za ním je SSHD. HDD disk v rychlosti pokulhává a je za ostatními značně pozadu.

Poměr cena/výkon a spolehlivost

V době, kdy hybridní disky ještě nebyly v prodeji, by současný stav cen hovořil ve prospěch SSD. Za dvojnásobnou cenu přinášejí totiž mnohonásobný nárůst výkonu. SSHD však zamíchaly kartami, neboť za cenu vyšší jen v řádu 10% nabízí dvakrát vyšší výkon než klasický HDD. Svým výkonem sice nejsou ani zdaleka na úrovni SSD, zato poměrem cena/výkon se deklasovali HDD.

Spolehlivost HDD disků lze obtížněji určit. Záleží na značce a řadě disků. Má se však za to, že nejméně spolehlivé jsou disky od značky Seagate, nejvíce Hitachi (HGST) a někde uprostřed je značka Western Digital. U SSD je žebříček spolehlivosti značek ještě složitější. Značka konečného produktu je sestavena z NAND pamětí od jednoho výrobce, řídící čip od druhého. Na trhu je tedy velké množství kombinací, jejichž srovnání by bylo na samostatný článek. S investováním do disku je to trochu jako se sázkou do loterie, proto doporučujeme vždy zálohovat.

Zdroj spolehlivosti disků značek: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-stats-q1-2016/

 

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky,
Copyright © 2020, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group