Jak vyčistit mobil od prachu, virů a bakterií?
19.7.2021
Stejně jako čas od času věnujete očistu své domácnosti, věnujte ji i svému mobilnímu telefonu. Odvděčí se vám nejen lepším vzhledem, ale také delší životností. Jak na to? To si povíme v následujících řádcích.
Čištění krok po kroku
Ještě, než s očistnou kúrou začnete, mobil odpojte z nabíječky, vysuňte z něj další kabely (např. sluchátka) a vypněte jej.
- Displej
- Tlačítka (Pokud máte tlačítkový displej)
- Porty
- Reproduktor a mikrofon
- Obal a pouzdro
- Nechte vše vyschnout
- Sumarizace: Vybavení, co se bude hodit
1. Začínáme displejem
Chcete-li displej (včetně čočky fotoaparátu), a celkově mobilní telefon, očistit od prachu, postačí jej otřít suchým hadříkem z mikrovlákna. Tím se ale nezbavíte případné mastnoty, virů či bakterií. K tomu dokonale poslouží speciální dezinfekční ubrousky, které vašeho „parťáka“ jednak zbaví nečistot, a jednak jej díky své šetrnosti nepoškrábou.
Při větším znečištění můžete použít hadřík mírně navlhčený ve vodě, případně speciální přípravky primárně určené k péči o PC monitory a televizory.
Na co si dát pozor
V každém případě dbejte na to, aby se do telefonu skrze otvory nedostala vlhkost.
2. Pokračujeme tlačítky
Máte-li telefon vybavený navigačními (ale třeba i klasickými) tlačítky, věnujte pozornost i jim. Po okrajích tlačítek se totiž postupem času začne usazovat špína, a tlačítka pak mohou hůře reagovat na dotyk. Vyčistíte je buď kouskem vaty nebo tyčinkou na čištění uší, kterou předem namočíte ve vodě či isopropylalkoholu, který koupíte například v drogerii.
3. Na řadě jsou připojovací porty
Ač se to na první pohled nemusí zdát, v připojovacích portech se postupně hromadí opravdu velké množství nečistot. Ty jsou navíc s každým dalším připojením sluchátek či nabíječky více vtlačovány dovnitř. Není proto na škodu porty, resp. konektory, čas od času vyčistit.
K čištění lze použít třeba jehlu nebo párátko obalené kouskem vaty (nebo lépe kouskem kosmetického tamponu, neboť z vaty mohou v otvorech uvíznout nepatrné chloupky) či oboustrannou lepící páskou. Někdy ale stačí zdířky profouknout nebo použít sprej se stlačeným vzduchem, který je k dostání ve specializovaných prodejnách.
- Také jsme psali: Jak správně nabíjet baterii telefonu?
4. Slyšte a buďte slyšeni, aneb nevynechávejte reproduktor a mikrofon
Máte pocit, že svou oblíbenou hudbu z telefonu už téměř neslyšíte? Pravděpodobně máte zanesený reproduktor, k čemuž vlivem neustálé manipulace s mobilem, dochází docela snadno. Pokud jej nevyčistíte, budete při poslechu hudby či přehrávání videí zbytečně zvyšovat hlasitost a tím i spotřebu energie.
Malé nečistoty
V případě malých nečistot a prachových částeček mnohdy stačí do reproduktoru fouknout s je hotovo. Jindy se hodí spíše stlačený vzduch v plechovce. Ten ale používejte opatrně a z větší vzdálenosti, jinak vy mohlo dojít k poškození citlivé membrány reproduktoru.
Větší nečistoty
V případě větších nečistot s pouhým vzduchem pravděpodobně nepochodíte. Pomoct si ale můžete klasickým či jednosvazkovým zubním kartáčkem. Volte však takové, které mají měkké štětiny. Stejným způsobem vyčistíte i mikrofon.
5. Nezapomínejte na obal či pouzdro
Používáte-li k ochraně svého telefonu obal či pouzdro, nezapomeňte vyčistit i to. Stačí jej na několik minut namočit do teplé mýdlové vody, případně ještě otřít vlhkou mikroutěrkou.
- Chytré telefony je třeba chránit nejen zvenčí, ale i zevnitř.Přečtěte si proto také naše články o tom, jak jednoduše chránit data v chytrém telefonu, a to jak před útoky zvenku, tak před aplikacemi a útoky zevnitř.
6. Nechejte vše vyschnout
Jak mobilní telefon, tak očištěné pouzdro, je třeba nechat pořádně vyschnout. U mobilu je to nejméně 15 minut. Po uplynutí této doby můžete svého společníka vesele používat dál.
7. Sumarizace vybavení, co se bude hodit
- Suchý hadřík z mikrovlákna
- Dezinfekční ubrousky
- Hadřík s vodou
- Jehla nebo párátko obalené vatou
- Sprej se stlačeným vzduchem
Kdy jít do servisu?
Než se rozhodnete pro návštěvu servisu, v každém případě nejprve vyzkoušejte předchozí kroky, kterými určitě nic nezkazíte.
Často se totiž stává, že ač je telefon a jeho součásti funkční, ale je třeba jen zanesena krycí mřížka, servisy této skutečnosti využijí a danou součást zbytečně zcela vymění, případně ji vyčistí, ale naúčtují zákazníkovi plnou cenu.
Návštěva servisu je nezbytná tehdy, nachází-li se znečištění uvnitř telefonu. Za těchto okolností je potřeba zařízení rozebrat, což je u dnešních smartphonů pro běžné uživatele takřka nemožné, a servisu se tak nejspíš nevyhnou.
Kdy jít k nám?
V momentě, když se vám telefon nemůže zapnout, nebo přijdete o data (fotky apod.) a kontakty.
Další informační zdroje k tématu:
- Věděli jste, že na mobilních zařízeních se nachází i 7x více bakterií než na záchodovém prkénku?
- Tipy, jak zabezpečit OS Android.
- Tipy, jak zabezpečit iPhone.
Potřebujete okamžitou pomoc?
Kontaktujte nás na níže uvedeném telefonu či e-mailu, proveďte rovnou objednávku záchrany dat, nebo nás navštivte osobně v centrále naší firmy.