Jak správně nabíjet baterii telefonu?

Jak správně nabíjet baterii do telefonu

Zapomeňte na rady starší generace, která se pokouší přenést zkušenosti s tužkovými bateriemi na současnou dobu! Časy se mění, baterie v našich telefonech, tabletech a noteboocích vyžadují jinou péči než ty, které strkáme do ovladačů a jiných zařízení z minulého tisíciletí.

Přestože obecně platí, že bychom měli dbát rad rodičů, v odvětví technologií je tomu naopak. Zkušenosti s takzvanými lithium-iontovými akumulátory mohou být pro mnohé z nás ještě natolik čerstvé, že s nimi neumíme zacházet a snažíme se na ně aplikovat praxi z dříve hojně využívaných tužkových a jiných bateriích neboli NiMH akumulátorů.

Velká chyba, která ohrožuje vaši peněženku, mobil i zdraví. Jak tedy správně nabíjet baterii, abychom se s ni nemuseli loučit předčasně? Připravili jsme si pro vás několik tipů.

#1 Vyvarujte se kompletnímu vybití

Patrně největší mýtus je teorie, že bychom měli baterii vždy nabít dosyta a pokud možno ji následně celou vyčerpat a zbytečně nenabíjet. V dávných legendách se pravilo, že si jinak baterie zapamatují pouze využívanou kapacitu a v ostatních budou zaostávat. Ironií osudu je pravda na druhé straně.

Li-Ion bateriím kompletní vybíjení naopak ubližuje. Dokonce natolik, že při extrémním vybití dochází v jejím vnitřku k vysoké nestabilitě, která může vyústit až v explozi. Věděli jste, proč se mobilní telefon vypíná předčasně, i když je zcela zjevné, že ještě drobet šťávy má? Už víte, seznamte se s ochrannou pojistkou.

#2 Nebojte se nabíjet častěji

Lithium-iontové baterie obecně nemají příliš v lásce nadměrnou hloubku vybíjení, přestože nedosáhnou úplné nuly. Čím hlouběji necháte baterii spadnout, tím rychleji bude degradovat a tím méně nabíjecích cyklů od ní můžete očekávat.

Není třeba řešit konkrétní procenta, kdy hodit mobil do nabíječky. Vězte ovšem, že udržování baterie ve vyšších procentech je výrazně prospěšné, byť se jedná o pouhé doušky šťávy několikrát za den.

#3 Pozor na přebíjení

Druhým extrémem oproti vybíjení je přílišné nabíjení. Baterie v našich telefonech jsou naštěstí relativně chytré a nenechají si zbytečně ubližovat, i když je necháte například přes noc v nabíječce. Horší je to ovšem s vyššími teplotami, ke kterým během nabíjení může docházet. 

Pokud zaznamenáváte vyšší teploty svého zařízení během nabíjení, vyjměte jej raději z napájení po kompletním nabití a nenechávejte je v nabíječkách napospas vedru. Při 0°C ztrácí baterie přibližně 6 % své kapacity za rok, ve 25°C už za rok přijdete o 20 % maximální kapacity, a při 40°C dochází ke ztrátě až o bolestných 35 %.

#4 Používejte správnou nabíječku

Není nabíječka jako nabíječka. Ačkoliv mají dnešní zařízení většinou stejný konektor, ne vždy se jedná o tytéž parametry. Pokud se vaše zařízení přehřívá, vyzkoušejte nabíječku s menším napětím. Nejlépe zvolte tu, kterou jste dostali přibalenou ke svému mobilnímu telefonu. Pokud možno se vyvarujte levným variantám, se kterými může baterie vzplanout.

Při volbě napětí nabíječky záleží pouze na tom, zda preferujete životnost či rychlost nabíjení. Vyšší napětí zpravidla nabije vaši baterii rychleji, avšak výrazně zkracuje její životnost. Nejlépe volte nabíječky s menším napětím pro noční nabíjení, a vyšší napětí pro krátkodobé nabíjení.

  • A víte, jak ještě docílit lepší životnosti i v obecné rovině chodu vašeho zařízení (mobil, tablet, notebook nebo PC)? Formátujte!

#5 Pozor na revoluční technologie

Výrobci mobilních telefonů se poslední roky předhánějí v metodách rychlého nabíjení, ať už se jedná o funkci Quick Charge, bezdrátové nabíjení nebo jiné. Bohužel se jedná o metody, které baterii mrzačí násilným způsobem. Některé mobilní telefony dokonce touto funkcí oplývají, ale raději nejsou se speciálními nabíječkami ani distribuovány.

Všechny tyto zvláštní funkce jsou spíše krabičkou poslední záchrany, nikoliv metodou, ke které byste se měli sklánět při každém nabíjení. Důvod je opět stejný: vyšší napětí baterii ubližuje.

#6 Pozor na vysoké teploty

Vysoké teploty nejsou škodlivé jen při nabíjení, ale také při používání zařízení. Vyvarujte se přímému žáru ze sluníčka, nenechávejte jej pařit v autě a dopřejte mu chvíli klidu při náročném hraní.

Nechte zařízení chvíli odpočinout, vyhledávejte stíny a nižší teploty. Vypnout telefon pomůže, mávat s ním vzduchem také. Chladnička ovšem není řešení – v extrémních teplotách dojde ke sražení vlhkosti v telefonu, která může poškodit interní komponenty.

#7 Nenechte telefon vybitý dlouho

S tímto problémem se nejčastěji můžeme setkat u starších telefonů, které už nikdo nepoužívá. Leží kdesi ve skříni a čekají na krušnější časy. Vězte ovšem, že baterie potřebují určitou energii i v případě, že telefon zrovna nepoužíváte.

Pokud takový telefon necháte bez dozoru dostatečně dlouho, přijde baterie o veškerou svoji šťávu a riskujete její poškození. V horších případech přijde o schopnost pojmout jakoukoliv kapacitu a stane se z ní pouze těkavá zarážka do dveří.

#8 Pořiďte si telefon s vyměnitelnou baterií

Nejedná se zrovna o radu, jak se správně starat o baterii telefonu, ale rozhodně se jedná o skvělé preventivní opatření. Není následně nic jednoduššího, než za pár stovek zakoupit baterii novou a pokračovat s čistým štítem. Bohužel jsou mobilní telefony z vyměnitelnými bateriemi v současné době na ústupu.

Ani při sebevětší péči nevydrží žádná baterie věčně, a o její kapacitu neodvratně přijdete

Za cenu neustálého dohlížení možná její životnost prodloužíte o několik měsíců, v lepším případě i o rok. Přesto budete zanedlouho pociťovat problémy, které jsou nejlépe řešitelné výměnou baterie nebo nového zařízení.

 

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

záchrana dat obnova dat data recovery partneři
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, Apple produkty
disková pole RAID, NAS úložiště
flash disky, sd karty
smazané fotky, smazané soubory
Copyright © 2017, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group