Co dělat, když se iPhone „koupal“ ve vodě? Dají se vaše data zachránit?

bigstock--149026046

Mobilní telefon, který se koupal ve vodě, nestačí jen osušit. Když se nad konstrukcí iPhonu více zamyslíte, uvědomíte si, že má v sobě několik skulinek. Ať už se jedná o sluchátkový jack, nabíjecí port nebo krytku pro baterii, skrývá se v nich nebezpečná cestička pro vodu. 

Voda dokáže být velmi rychlá, a tak i pouhých několik vteřin může na mobilním telefonu zanechat ošklivé následky. Čas je při záchraně ovšem rozhodujícím faktorem. Čím déle otálíte, tím menší šanci na resuscitaci máte.

Krok #1 – Okamžitě vypnout

Stejně jako byste nelili vodu do zásuvky, byste neměli nechávat mobilní telefon běžet při podezření na zásah vodou. Stačí jeden špatný zkrat ve špatnou chvíli na špatném místě, a může se jednat o poslední kapku mobilní životaschopnosti. Okamžitě tedy vypnout.

Krok #2 – Otřít ručníkem

Vezměte čistý hadřík, ručník či jinou čistou suchou látku, a pořádně telefon osušte se všech stran. Nenechte se ale unést momentem. Prudké otírání může vodu naopak vtlačit více do nitra. Postupujte tedy pomalu a jistě.

Krok #3 – Vypojte všechno

Každá skulinka do sebe okamžitě žene vodu, a tak je potřeba se k těmto místům co nejdříve dostat. Vyjměte tedy telefon z krytu, vytáhněte sluchátka, SIM kartu, případně i další konektory. Pokud vlastníte telefon jiné značky, nezapomeňte otevřít i zadní kryt a vyjmout baterii. Apple takové řešení bohužel nenabízí, jedinou jistotou by byla návštěva servisu. 

bigstock-Loei-Thailand-November----155734739

Krok #4 – Oklepat

Nepoužívejte raději žádné fény, které svoji silou vodu nevysuší, ani nevyženou ven. Raději vezměte mobilní telefon do ruky a pořádně s ním švihejte. Nejdříve z jedné strany, poté z druhé. S trochou štěstí vyklepete alespoň pár kapek.

Krok #5 – Ponořte jej do sáčku rýže

Zatímco někteří tvrdí, že rýže nepomáhá, druzí nedají na tuto metodu dopustit. Pokud si chcete být maximálně jistí záchranou svého mobilního telefonu, nepřeskakujte tento krok. V rýži nechte mobilní telefon sušit alespoň 24 hodin, v lepším případě 48 hodin.

bigstock--132553622

Krok #6 – Nenabíjejte jej

Dokud neprovedete veškeré předešlé kroky, vyvarujte se jakémukoliv nabíjení. I kdybyste se jen chtěli přesvědčit o tom, zda funguje či ne. Po vysušení v rýži zkuste mobilní telefon zapnout. S trochou štěstí bude v naprostém pořádku. Pro horší scénář pokračujte v článku.

Pokud se telefon nezapnul

Není všem dnům konec. Mobilní telefon může být jen vybitý. Zkuste jej zapojit do akumulátoru a zapnout během nabíjení.

Jestliže je telefon funkční, může být buďto zcela zachráněn nebo mít jen poškozenou baterii. Nechte jej tedy nabíjet alespoň půlhodiny a poté z akumulátoru vyjměte. Pokud se i přesto vypne, stačí vyměnit baterii.

Nic nezabralo

Všechny důležité kroky jste podnikli, telefon jste nechali sušit 1-2 dny, chvíli jej nabíjeli, a ani tak se vám nepodařilo ho zprovoznit? V takovém případě už pomůže jen zručnost profesionálů. Pokud si netroufáte na kompletní rozebrání sami, zaneste jej do nejbližšího servisu.

Pokud je na vás cena opravy příliš drahá, a tak se rozhodnete raději koupit zcela nový mobil, nemusíte se loučit se svými daty. Naše služby zahrnují i záchranu dat z mobilních telefonů. O své fotky, videa či cenné dokumenty tedy nepřijdete.

 

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky,
Copyright © 2020, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group