Jak zjistit aktuální stav vašeho HDD?

Obrázek HDD

Co je to S.M.A.R.T.?

SMART je zkratkou anglického výrazu "Self Monitoring And Reporting Technology", tedy technologie, monitorující a posuzující stav disku. Jedná se o důležitý prvek prevence selhání. SMART dokáže na základě získaných údajů předpovídat případná selhání disku, a umožní vám data včas zálohovat nebo provést jiná opatření. SMART (jako firmware) je naštěstí součástí drtivé většiny v současné době vyráběných disků.

Kontrolované položky a jak interpretovat výsledky testů 

Pokud SMART stav hlásí FAIL, je potřeba v první řadě pečlivě zálohovat veškerá data. FAIL stav je předzvěstí možných problémů. 

Výsledky testů zobrazí řadu údajů, v nichž není pro laika lehké číst, pojďme si to tedy přeložit:

  • Informace s označením "Value" ukazuje aktuální výslednou hodnotu,
  • "Worst" nejhorší výslednou hodnotu.
  • Pod položkou "Warn" se skrývá hodnota, při jejímž dosažení nebo překročení není vhodné disk dále používat.
  • "Raw" značí aktuální či kumulovanou hodnotu sledovaného parametru.

Mezi další důležité položky v tabulce s výsledky patří například Raw Read Error Rate (počet chybných čtení dat z plotny), Power On Hours Count (počet odpracovaných provozních hodin), Seek Error Rate (počet chybných seeků – přemísťování hlavy nad stopu plotny disku) nebo Calibration Retry Count, tedy počet opakovaných pokusů o rekalibraci. Posledně jmenovaná položka by měla mít nulovou hodnotu, stejně jako Reallocated Event count a Current Pending Sector.

Vhodné programy pro kontrolu stavu disku

Stav vašeho pevného disku můžete kontrolovat s pomocí nejrůznějších užitečných programů. Mezi klasiky se dnes řadí například utility HD Tune, CrystalDiskInfo a Speedfan, dobrou službu vám prokáže i Hard Drive Inspector.

Utility pro SMART kontrolu disků nabízejí i jednotliví výrobci - příslušný program vydala třeba společnost Western Digital, Hitachi a Seagate.

Došlo k nejhoršímu - co dělat a nedělat?

Důležitou položkou záchrany disku a dat je prevence, jejíž součástí je pečlivá volba disku. Jak ale postupovat, pokud už k nějakému neštěstí došlo? 

Nejjistější cestou je odnést disk k odborníkům, kteří profesionálně provedou záchranu dat a další potřebné kroky. Mezi hlavní příčiny poškození patří nedostatečné zajištění provozních podmínek, viry, výrobní vady, vadné sektory a nejrůznější mechanická poškození.

Žádná z uvedených příčin není problémem, se kterým by si odborníci ve specializovaném servisu nedokázali poradit. Dostala se vám do počítače voda? I v tomto případě existují způsoby, jak zachránit data.

V žádném případě nezkoušejte vadný disk amatérsky opravit doma a stoprocentně se vyhněte "zaručeným" radám, zahrnujícím dvacetiminutový pobyt disku v mrazáku apod.

Jak prodloužit životnost disku

Jak jsme již výše zmínili, řadě komplikací lze bez problémů předcházet. Vaše data jsou cennou záležitostí, které stojí za to obětovat trochu času, peněz i námahy. 

Jednou z klíčových položek je teplota, která by u disku neměla přesáhnout hodnotu 40°C. Pozornost věnujte i umístění disku nebo jeho fyzické ochraně. Způsobů, jak prodloužit životnost disku, není mnoho, a vyplatí se jimi řídit.

 

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky,
Copyright © 2020, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group