Jak neztratit data z USB flash disků?

bigstock--D-Person-Running-With-Usb-Fla-20088998

Takže jak vypadá 6 velkých nebezpečí pro USB flash disky a jejich data?

#1 Předčasné vypojování zařízení

Nejde ani tak o to, aby se vám objevila kouzelná formulka o tom, že zařízení může být odebráno. Důležité je, aby přenos souborů mezi zařízeními byl již ukončen. Raději se tedy systému zeptejte, zda lze zařízení odpojit a učiňte to až po kladné odezvě (nebo v době, kdy jste si 100% jistí, že přenos už celý proběhl).

#2 Formátování

Může se stát, že po vás zařízení po připojení chce, abyste ho naformátovali. Řeší tak obvykle nějaký problém. Jak se s ním vypořádat?

Často jde o následek zmíněného předčasného vypojení flash disku. Přenos také mohl přerušit výpadek proudu nebo nějaká chyba v komunikaci mezi paměťovým zařízením a operačním systémem počítače. V takových případech se obracejte na odborníky na záchranu dat.

  • K čemu je formátování dobré? O tématu jsme psali zde.

Stává se také, že problém je přímo v paměťovém čipu nebo řadiči disku. To už bývá složitější, ale sofistikované nástroje profesionálů mají i tady velkou šanci na úspěch.

bigstock--148086860

#3 Poškození extrémní teplotou

Samotnou paměť za normálních okolností nezničíte, leda byste ji přiložili do krbu. I když i informace ze zařízení vhozených do ohně se za jistých okolností dají zachránit. V DataHelpu s tím máme zkušenosti. Nepropadejte tedy zoufalství, vylovte zbytky zařízení z plamenů a vydejte se za námi. Problémy může mít také obalový materiál paměti – většinou plast.

Na internetu najdete i testy na opačném pólu teplotního spektra. Vychází z nich, že i když vysekáte čip flash paměti z kostky ledu, není s uchováním dat problém. Takže vzít si „flešku“ na procházku do sněhové vánice klidně můžete.

#4 Poškození magnetem

Ačkoliv sem nepatří, zařadili jsme tento jev sem, jelikož jde o jeden z největších mýtů, co se týká USB flash disků. Pravou „flešku“ magnet poškodit nemůže, něco takového hrozí spíše u externích disků. Flash paměť je obecně odolnější. Nenajdeme v ní žádné pohyblivé části, a tak lépe snáší i přenášení. Externí harddisk je oproti tomu vlastně pevný disk v jiné formě. Je tedy také stejně citlivý jako pevný disk.

#5 Ztráta zařízení

Zní to banálně, ale je to jedna z nejčastějších příčin ztráty dat na USB flash disků. Malé rozměry zařízení představují jeho největší výhodu a zároveň nevýhodu – snadněji ho někde vytrousíte. A tady už vám se záchranou dat nepomůžeme ani my.

bigstock-Black-Flash-Disk-With-Laptop-U-120215672

#6 Mechanické poškození

Celkem hodně rozšířené. Tady jde o to, že lidé často připojí flash disk do předního či postranního USB portu, a když o něj poté nedopatřením zakopnou, tak mohou ulomit konektor, nebo poškodit základní desku. Dalším rizikem může být i na první pohled nenápadné nošení USB disku na svazku klíčů. K ulomení konektoru zde může dojít taktéž velmi snadno, například zanecháním klíčů v zadní kapse u kalhot.

 

Rubrika: Prevence, zálohování

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group