Kdo vynalezl mobilní telefon?
23.11.2021
Mnozí z nás si svůj život bez mobilního telefonu už nedokážou představit a považují jej za úplnou samozřejmost. Je to náš věrný a spolehlivý parťák, kterého máme neustále u sebe. Umožňuje nám nejen volat a „SMSkovat“, ale také fotit, poslouchat hudbu a využívat celou řadu různých aplikací. Věděli jste však, že první mobilní telefon byl představen až v roce 1973, tedy před necelými 50 lety?
- Inspirace Star Trekem
- První prodeje
- Parametry
- Komerční úspěch a další varianty mobilu
- První chytrý telefon na světě
- Předchůdce mobilních telefonů
První mobilní telefon byl inspirován Star Trekem
První mobilní telefon pocházel z dílny společnosti Motorola a nesl označeníMotorola DynaTAC 8000x. Vynalezl jej a sestrojil tehdejší vývojář společnosti, Martin Cooper. Ten se nechal slyšet, že inspirací se mu stalo sledování seriáluStar Trek, v němž kapitán Kirk i všichni členové posádky hvězdné lodi Enterprise používali bezdrátový osobní komunikátor. Tehdy začal Cooper hledat něco podobného, zajisté však netušil, že přijde s vynálezem, který změní svět a který předznamená budoucí zlatý věk mobilních telefonů, ve kterém se nacházíme nyní.
V počátcích vývoje mobilního telefonu se předpokládalo, že i ve vyspělých zemích bude zařízení využívat pouze malá část obyvatelstva. Dnes je tento předpoklad docela úsměvný, neboť mobilní telefon vlastní 61,85 % světové populace.
A nyní zpět k výše zmíněnému modelu. Motorola DynaTAC 8000x byla poprvé představena 3. dubna roku 1973, kdy Cooper provedl zkušební hovor před novináři. Vzhledem k tomu, že v oné době ještě neexistoval internet, stolní počítače, laptopy ani digitální fotoaparáty – tedy žádné technické vymoženosti moderní doby – byl mobilní telefon vnímán spíše jako sci-fi.
- Mohlo by vás zajímat! Jak vypadalo 10 nejpodivnějších telefonů nového tisíciletí?
Zdroj fotky: Vytvořeno ve spolupráci s DALL-E
První prodeje až roku 1983
Motorola první mobilní telefon nejen vynalezla a představila, ale také jej o deset později začala jako první sériově vyrábět. První prodeje byly zahájeny21. září 1983 a prodejní cena telefonu činila neuvěřitelných3 995 USD, což by dnes v přepočtu odpovídalo zhruba 87 tisícům Kč. Určen byl tedy téměř výhradně pro velmi bohaté jedince.
Důvodem desetileté prodlevy byla především nutnost připravit nezbytnou infrastrukturu, naplánovat vlastní výrobu zařízení a v neposlední řadě také nutnost projít schvalovacím procesem u americké federální telekomunikační komise FCC. Během těchto deseti let si projekt vyžádal okolo sta milionů dolarů.
Nebyl to žádný drobeček
Ač se jednalo o první plně přenosné zařízení, kapesní nebylo ani náhodou. Tento drobek vážil asi 800 gramů (čímž si vysloužil přezdívku „cihlofon“, z angl. „brick phone“) a na výšku měl kolem 33 centimetrů. Na jedno nabití dokázal být na příjmu maximálně 8 hodin, případně zprostředkovat třicetiminutový hovor. Do jeho paměti se vešlo zhruba 30 kontaktů a disponoval malým displejem z červeně svítících diod. Psát textové zprávy či jiné vychytávky v té době ještě neuměl.
Zdroj fotky: Vytvořeno ve spolupráci s DALL-E
Komerční úspěch provázený dalšími variantami telefonu
Navzdory přemrštěné ceně šla Motorola DynaTAC 8000x poměrně dobře na odbyt. Na tento úspěch výrobce reagoval zaváděním dalších variant mobilního telefonu. V roce 1994 šly do prodeje poslední vylepšené kousky oproti originálu. Současně v té době už Motorola nabízela novou řadu výrazně menších mobilních telefonů zvanou MicroTAC. Ta proslula především použitím tehdy neobvyklého designového prvku – odklápěcího flipu překrývajícího v zavřeném stavu klávesnici.
V letech 2004-2007 zažívala Motorola svůj poslední velký úspěch, kdy se její „véčkový“ model Razr stal nejúspěšnějším mobilem s rozevírací konstrukcí v historii mobilního průmyslu. Od té doby však její tržní podíl klesal, a to především ve prospěch finské Nokie. Ani jedna ze značek ale nedokázala udržet krok s nástupem chytrých telefonů.
- Naučte se jednoduše chránit data v chytrém telefonu – jak před útoky zvenku, tak i zevnitř. Důležitá je ale také jeho údržba v podobě čištění od prachu, virů a bakterií!
Zdroj fotky: Vytvořeno ve spolupráci s DALL-E
Počátek éry dotykových telefonů
Dotykové telefony jsou v dnešní době naprostým standardem a jen málokdo by se chtěl vrátit ke „starým dobrým tlačítkům“. Ač se o dotykových telefonech začalo hovořit především v souvislosti s iPhony, které byly na trh uvedeny v roce 2007, první „dotykáč“ byl představen podstatně dříve, a to již v roce 1992. Za jeho vznikem stála společnost IBM a telefon nesl název IBM Simon.
IBM Simon je považován za vůbec první chytrý telefon na světě, neboť kromě volání a SMSkování uměl také odesílat e-maily a faxy, měl integrovaný kalendář, plánovač, aplikaci k tvorbě poznámek, kalkulačku či hodiny s budíkem. V té době se těmto aplikacím říkalo funkce. Ty byly dány napevno a nebylo je možné rozšířit.
- Mohlo by vás zajímat! Nebezpečí levných čínských smartphonů?
Jeho rozměry činily 200 x 64 x 38 mm a vážil asi 510 gramů. Byl tedy mnohem menší a lehčí než výše zmíněná Motorola. Simon měl dokonce i svůj vlastní operační systém, tzv. Navigator.
Ač byl představen už v roce 1992, prodávat se začal až o dva roky později, tedy v roce 1994. S ohledem na to, o jak velkou průkopnickou technologii se jednalo, nebyl ani tak drahý. Pořizovací cena činila buď 900 nebo 1 100 dolarů – záleželo na tom, zda se kupec upsal u operátora (BellSouth) či nikoliv. Nicméně, navzdory relativně nízké prodejní ceně a poměrně velkému množství zabudovaných funkcí, jež byly v oné době nevídané, díru do světa neudělal. Cestu si totiž začaly razit mnohem menší a mobilnější GSM telefony, leč byly funkčně o něco jednodušší.
- Psali jsme také! Chraňte svůj mobil! I zadní kapsa umí vycenit „zuby“
Předchůdce mobilních telefonů
V předchozích částech jsme se zabývali vývojem mobilních telefonů tak, jak šel kupředu. Není však na škodu zmínit i to, co těmto zařízením předcházelo. Nikoho zajisté nepřekvapí, že předchůdcem námi dobře známého mobilního telefonu byl klasický pevný telefon, jenž byl poprvé představen v roce 1876.
Za jeho vynálezce byl dlouho považován skotský vědec Alexander Graham Bell. Později se však ukázalo, že nebyl první, kdo s tímto nápadem přišel. Skutečným objevitelem telefonu byl Ital Antonio Meucci, který jej prvně předvedl již v roce 1860. Jednalo se o elektromagnetický mikrofon, kdy zvuk rozkmital membránu s permanentním magnetem v cívce. Ta pohyb převedla na elektrický proud. Proud byl následně dráty přenesen do stejného zařízení, jež jej opět převedlo zpět na zvuk.
Zdroj fotky: Vytvořeno ve spolupráci s DALL-E
- Zajímá vás historie? Co se takhle pustit do historie pevných disků?
Meucciho problémem však byla neznalost angličtiny a nedostatek obchodního talentu a financí. Z toho důvodu nebyl schopen dovést svůj objev do komerčně úspěšné podoby. Až do Meucciho smrti probíhal spor o prvenství s Bellem, poté však byla kauza zrušena. Zásluhy byly Meuccimu přiznány až po dalších více než sto letech, kdy jej v roce 2002 uznal jako vynálezce telefonu americký kongres.
Stejně jako telefony mobilní, postupně se vyvíjely i klasické pevné telefony. V počátcích to byly telefony pro manuální ústředny, posléze elektromechanický telefon s otočnou číselnicí pro automatickou volbu. Od druhé poloviny 20. století, kdy se v telefonech začaly používat digitální elektronické prvky, nahradila otočnou číselnici tlačítka. V další etapě následovalybezšňůrové telefony, a to byl už jen pouhý krok k vývoji telefonů mobilních, o nichž jsme si povídali výše.
- Věděli jste, že v telefonních ústřednách pracovaly téměř výhradně ženy? Muži, kterým chyběla trpělivost a empatie, naprosto selhávali.
Použité informační zdroje:zdroj 1, zdroj 3, zdroj 4
Potřebujete okamžitou pomoc?
Kontaktujte nás na níže uvedeném telefonu či e-mailu, proveďte rovnou objednávku záchrany dat, nebo nás navštivte osobně v centrále naší firmy.