Publikováno:
Čínské značky chytrých telefonů mohou být na první pohled cool a levné. Ale bacha na to.
Na první pohled je každému jasné, že výkon hardwaru by měl být přímo úměrný ceně. Každý megabyte RAM a každý GB úložiště, stejně jako každé jádro procesoru výrobce něco stojí. Jak je tedy možné, že papírová výbava telefonů nových čínských značek šlape na paty renomovaným značkám, a přesto je cena poloviční, někdy až čtvrtinová?
Vzbuzuje to zvědavost. Kde se výrobci podařilo tolik ušetřit? Inu druhá stránka věci je softwarová podpora. Tyto telefony se většinou vždy prodávají s mírně zastaralým Androidem. Následná podpora a vydávání aktualizací v podstatě neexistují. Tímto jsme ušetřili za početný tým IT inženýrů.
Na trhu se objevilo také pár „povedených“ modelů. Tyto telefony přišly už z výroby s drobným bonusem, o kterém uživatel nemohl nic tušit. Jednalo se o virus trojan Triada.231, jenž byl obsažen v základním systémovém procesu Zygote.
Skrz něj pak mohl ohrožovat všechny další aplikace. V tomto případě tedy nebylo řešení ani obnovení do továrního nastavení, neboť vir byl implementován ještě před prvním spuštěním. Odhalili to bezpečnostní experti z ruského portálu Dr.Web., kde je uveden výčet více než 40 infikovaných telefonů. Mezi nimi byly například telefony Cubot Rainbow, Doogee Shoot 1 a 2, Doogee X5 Max a Pro, 10 modelů značky Leagoo, myPhone Hammer Energy, Prestigio Grace M5 LTE, Zopo Speed 7 Plus.
U levných čínských smartphonů se objevily také jiné neduhy podobného charakteru. Když už výrobce vydal OTA aktualizaci, začaly uživatelům vyskakovat nepožadované reklamní stránky, nebo se samovolně instalovat aplikace.
Reputaci čínských telefonů nepřispěl ani poslední výzkum německého Spolkového úřadu pro ochranu před zářením. Ten změřil hodnotu SAR, tedy údaj vypovídající o množství energie, které je absorbováno živou tkání v elektromagnetickém poli. Množství záření je sledovaným parametrem telefonů, i když zatím výzkumy neprokázaly jeho nebezpečnost pro lidský organismus. Nejhůře v žebříčku dopadly právě telefony čínských značek a obsadili hned 10 předních pozic. Více se můžete dočíst na webu Svět Androida.
Pokud tedy budeme uvažovat s důsledky takového chování výrobců, kteří se neštítí podsouvat uživatelům agresivní software, aby si vykompenzovali nízkou cenu produktu, není tedy zas tak těžké představit si, jaké bezpečnostní hrozby by mohly následovat.
O zabezpečení dat se dá taky pochybovat a scénář, kdy se uživateli sama od sebe nainstaluje aplikace, která mu osobní data zablokuje a požaduje výkupné za navrácení dat, není žádné přehnané sci-fi.
V takových případech naštěstí lze vyhledat odbornou pomoc se záchranou dat, ale o výhodném nákupu levného telefonu už nejspíš nepadne ani slovo.
A na závěr něco úsměvného…protože se to také z velké části tematicky dotýká Číny a chytrých telefonů.
Rubrika: Technologie