Formátování: Co to je a k čemu se to hodí

bigstock-Working-with-computer-86870837

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se můžeme slovíčku formátování vyhnout, aniž bychom o něj jakkoliv zavadili, ve skutečnosti kolem něj chodíme každý den na svých počítačích. Každý uložený soubor, každá provedená akce, každá otevřená internetová stránka zanechává totiž na našich pevných discích stopu.

Abychom svůj počítač zahltili, není potřeba stahovat kvanta filmů, dokud disku nezačne kručet v krabičce. Stačí jej pravidelně využívat k prohlížení e-mailů, běžné práci a zapsaná data se začnou chovat jako letokruhy na pařezu. S přibývajícím časem se vrství a vrství, dokud se v nich už ani naše umělá příroda nevyzná.

Kdo již někdy řešil otázky, proč je počítač najednou tak pomalý (kor když nebýval) a zda by měla jeho peněženka jít naproti nejbližšímu elektru, už tedy zná odpovědi. Počítač je zahlcen a šrajtofle nikam nemusí.

Kdo ví, jak na něj, ten má vyhráno

Formátování není pouhý strašák, který smaže uživateli všechna jeho data, ale i užitečný pomocník, který provede důkladný očistec. Je jen potřeba jej využít ve správný čas na správném místě.

Děsivé významy se tomuto slovu přikládají ovšem také z dobrých důvodů. Smazání všech dat za účelem očisty provede opravdu důkladný úklid – veškerá data jsou navždy smetena z povrchu křemíkového, a tak mylná spuštění mohou skončit velmi bolestivě. Takové rány pak mohou vyléčit jen specialisté na záchranu dat.

V opačném slova smyslu, tedy v tom hojněji využívaném, se ale jedná o skvělý nástroj, jak počítači vdechnout druhý život. Ať už se jedná o chvíle, kdy již dosluhuje a jeho rychlost už hraničí s příčetností, nebo o časy, kdy už uživatel přemýšlí o přechodu na nový, modernější systém.

Stejně tak je formátování užitečné v případech, kdy byl počítač napaden virem, a je potřeba jej zachránit. Žádný antivirus totiž nedokáže to, co důkladné zformátování. Nač likvidovat veš antivirem, když formátováním spálíte i její hnidy.

Formátuje se všechno, co data může mít

bigstock-Photographer-Desk-Lenses-95119697

Formátování se ovšem netýká pouze pevných disků, ale také ostatních datových médií, kterými mohou být paměťové karty, USB flashky, optické disky, ale i třeba starší diskety. Každý operační systém, ať už ten ve vašem počítači, v mobilu, navigaci či herní konzoli může přitom využívat trochu jiný způsob ukládání dat (např. inspirovaný metodou 3 - 2 - 1).

V takovém případě se povětšinou tamější chytrý systém sám šikovně připomene s upozorněním, že je potřeba nové datové médium naformátovat (formátování omylem – to je jedna z hl. uživatelských chyb v kartách, které mají lidé ve fotoaparátech). Předejdete tak možným komplikacím, kdy by se zařízení snažilo marně dorozumět s něčím, co tam zůstalo z předešlého užívání.

Nebojte se tedy formátování, jelikož vám při správném zacházení může přinést jedině užitek. Dbejte ovšem na zálohování důležitých souborů. Přestože existují specialisté, kteří vědí, jak zachránit data z naformátovaného disku, tak opatrnost je matka moudrosti.  

 

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

znalostní báze:

zachraňujeme:

časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky,
Copyright © 2020, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group