Terabytová past

Konečně dostatek místa za dostupnou cenu chtělo by se říci, ale je tomu opravdu tak? Záchrana dat z takto velkých disků je náročnější nejen z důvodu jejich složitější konstrukce, ale i z důvodu samotné velikosti disku. Zařízení pro čtení vadných datových ploten mají své limity v rychlosti čtení, to je důvod proč je obnova dat z takto velkých disků náročnější nejen časově, ale i finančně. Pro některé aplikace může být takto velký disk méně vhodný než disk desetkrát menší a využívající starší technologie.
Například pokud budeme pracovat s malým množstvým dat (klasicý kancelářský počítač na psaní dokumentů a vedení účetnictví) dochází u terabitového disku k minimálnímu rozptylu dat v ploše ploten. Pokud má celý obsah disku velikost cca 40GB, jsou data zapsána převážne v okrajových částech disku kde je nejvyšší obvodová rychlost a tím i tření .
Paradoxně tak malé množství dat vede ke zvýšené a hlavně nerovnoměrné zátěži. Výsledkem je vyšší pravděpodobnost výskytu chyb a nižší pravděpodobnost případné obnovy dat.
Jak je to s nasazením velkých disků v servrech? Poslední dobou se setkáváme se stále větším počtem případů záchrany dat z RAIDových polí která jsou postavena z disků SATA nebo IDE s kapacitou vyšší než 500GB. Většinou se jedná o RAID 5 a 0, ale i případy zrcadlených disků kdy dojde k závadě všech členů pole. Předně je nutné si uvědomit že disky IDE a SATA nejsou od počátku projektovány pro nasazení v servrech s nepřetržitým provozem. Nejedná se jen o rychlost a kvalitu rozhraní, ale především o vnitřní konstrukci mechanických částí disku. Proto pokud chcete server pamatujte že investice do SCSI disků a řadiče bývá levnější než obnova dat z vadných IDE/SATA disků.
Lze namítnout, že některé společnosti nabízejí disky ve verzi RE (Raid Edition) ano, ale stále se jedná o disky stejné mechanické konstrukce jako běžné produkty. Pokud již se rozhodnete vytvořit úložiště z takto velkých disků tak jedině v provedení RAID 1 (Mirror).

archiv novinek

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group