Terabytová past

Konečně dostatek místa za dostupnou cenu chtělo by se říci, ale je tomu opravdu tak? Záchrana dat z takto velkých disků je náročnější nejen z důvodu jejich složitější konstrukce, ale i z důvodu samotné velikosti disku. Zařízení pro čtení vadných datových ploten mají své limity v rychlosti čtení, to je důvod proč je obnova dat z takto velkých disků náročnější nejen časově, ale i finančně. Pro některé aplikace může být takto velký disk méně vhodný než disk desetkrát menší a využívající starší technologie.
Například pokud budeme pracovat s malým množstvým dat (klasicý kancelářský počítač na psaní dokumentů a vedení účetnictví) dochází u terabitového disku k minimálnímu rozptylu dat v ploše ploten. Pokud má celý obsah disku velikost cca 40GB, jsou data zapsána převážne v okrajových částech disku kde je nejvyšší obvodová rychlost a tím i tření .
Paradoxně tak malé množství dat vede ke zvýšené a hlavně nerovnoměrné zátěži. Výsledkem je vyšší pravděpodobnost výskytu chyb a nižší pravděpodobnost případné obnovy dat.
Jak je to s nasazením velkých disků v servrech? Poslední dobou se setkáváme se stále větším počtem případů záchrany dat z RAIDových polí která jsou postavena z disků SATA nebo IDE s kapacitou vyšší než 500GB. Většinou se jedná o RAID 5 a 0, ale i případy zrcadlených disků kdy dojde k závadě všech členů pole. Předně je nutné si uvědomit že disky IDE a SATA nejsou od počátku projektovány pro nasazení v servrech s nepřetržitým provozem. Nejedná se jen o rychlost a kvalitu rozhraní, ale především o vnitřní konstrukci mechanických částí disku. Proto pokud chcete server pamatujte že investice do SCSI disků a řadiče bývá levnější než obnova dat z vadných IDE/SATA disků.
Lze namítnout, že některé společnosti nabízejí disky ve verzi RE (Raid Edition) ano, ale stále se jedná o disky stejné mechanické konstrukce jako běžné produkty. Pokud již se rozhodnete vytvořit úložiště z takto velkých disků tak jedině v provedení RAID 1 (Mirror).

archiv novinek

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group