Pozor na SSD disky. Šifrují a ohrožují vaše data!

Pozor na SSD disky, šifrují a ohrožují data.

Technologie SSD se velmi rychlo zabydlela v našich počítačích a nepochybně má před sebou velkou budoucnost. Na rozdíl od plotnových řešení však přinesla i jistá omezení.

Pravděpodobně jste již zaznamenali informaci o tom, že u SSD disků dochází kvůli neustálému přepisování paměťových buněk k jejich opotřebení (více o tom, jak fungují SSD disky). Běžné modely se pochlubí výdrží v řádu tisíců zapisovacích cyklů. Není to mnoho, a právě z tohoto důvodu je důležité, aby docházelo k rovnoměrnému využití všech buněk.

K tomu je zde připraven speciální algoritmus, který data šifruje a „spravedlivě“ je rozkládá po disku. Pokud se tedy něco pokazí a odejde byť jediná buňka, na níž jsou data zapsaná, pravděpodobně to znamená konec pro celý obsah disku. Běžnou cestou totiž často není možné obsah získat zpět a rozšifrovat jej kvůli chybějícím částem do smysluplné podoby.

To je velký rozdíl proti běžnému HDD, kde podobné šifrování ke správnému fungování nutností není. Jednou z výjimek jsou například nové modely plotnových externích řešení z produkce WD, které šifrují z preventivních důvodů také. Bohužel se tak děje i bez toho, aby o tuto funkci uživatel žádal.

Nelze jen vyjmout paměťové čipy a přečíst je?

Při obnově dat z flash čipů (stejná technologie u SSD, flash disků i paměťových karet) je častým řešením odpájení paměťových čipů a jejich přečtení za pomoci speciálního zařízení. Stejně tak sahají profesionálové po nákupu modelů stejné řady a snaží se čipy napájet zpět. U jednodušších zařízení ve stylu paměťových karet a „flashek“ to problém není a data se dají získat snadno zpět.

Jak ale jistě tušíte, u SSD je situace horší. Algoritmus je zde nastaven pro každý vyrobený kus trochu jinak, což tento postup dělá nefunkčním.

Jaké modely lze zachránit a které zatím ne?

Určitě nechceme s problematikou SSD malovat čerta na zeď. Například u oblíbených SSD řady Intel 320 Series je již obnova možná a velmi úspěšná. Za pomoci unikátního technologického vybavení ji odborníci v českém Datahelpu jako první u nás bez problémů zvládají.

Horší je v tuto chvíli situace u levnějších sérií disků, jenž sází např. na oblíbené řadiče Sand Force, na nějž sází výrobci jako OCZ, A-Data, SanDisk a další. V tuto chvíli prakticky není způsob, jak dostat uložená data z těchto disků v případě poškození buněk či řadiče zpět.

Výrobci záchranu dat neusnadňují – nechtějí přijít o know-how

Aby byla záchrana dat z SSD disku možná, musí být zjištěno, jakým způsobem k šifrování dochází a jak funguje použitý řadič. Právě toto know-how je vlastně tím zásadním, co si výrobci střeží, neboť je to odlišuje od konkurence a umožňuje dosahovat rozdílných výsledků. I proto se můžeme setkat se situací, kdy přijde aktualizace použitého firmwaru a disk je o desítky procent rychlejší. Algoritmus a řadič je alfou a omegou výrobců. „Problém zkrátka je, že informace, které potřebujeme k záchraně, jsou vlastně informace, které potřebujeme k výrobě“, zmiňuje odborník ze společnosti DataHelp.

Mám běžný disk a šifruji, riskuji tím?

Spíše ne. Pokud totiž uživatel úmyslně sahá po šifrování, pravděpodobně ví co dělá a činí tak za nějakým účelem. „Pokud se v domácím prostředí rozhodnete sáhnout po šifrování, raději zvolte variantu pro jednotlivé soubory a ne rovnou celý HDD. V případě poruchy jednoho sektoru či paměťové buňky souboru tak nepřijdete o celý obsah, ale jen o daný soubor, což je ta méně bolestná varianta“, radí Štěpán Mikeš, zakladatel společnosti DataHelp.

Častým neduhem domácích uživatelů je nákup řešení, kterým nerozumí a špatně je nakonfigurují. Pokud pak dojde k problémům, může být záchrana u SSD disku zbytečně složitá. Stejné je to i u domácích síťových disků.“

Dobré také je, když lze klíč vygenerovat do nějaké čitelné podoby a vy jej můžete klidně uložit do trezoru. „Setkali jsme se i s případem, že nám klient přinesl poškozené médium a měl to štěstí, že měl klíč na papíře. Museli jsme sice zapisovat písmenko po písmenku o délce přibližně půl strany, ale nakonec se povedlo.“, komentuje neobvyklé komplikace Štěpán Mikeš.

Šifrovat mohou i viry - kryptoviry dovedou nadělat pořádnou paseku

Není virus jako virus. Vedle běžných hrozeb se hlavně v posledním roce objevují tzv. Kryptoviry. Princip fungování je jednoduchý – virus postupně zašifruje obsah úložiště a poté uživatele vydírá. Hlášky vybízející k úhradě určité částky v dolarech či virtuálních měnách typu Bitcoin nejsou výjimkou.

V tuto chvíli je jich nezměrné množství, a pokud již k napadení dojde, je kvůli použití silných šifer řešení složité. „Kryptoviry se rozšířily hlavně v posledním roce, dříve hrozba nebyla tolik výrazná a nevznikala natolik sofistikovaná řešení. Na různých diskuzních fórech se dokonce prodávají generátory virů a tvůrci bezpečnostních produktů tak mají co dělat.“, popisuje rozvoj Štěpán Mikeš.

Z pohledu záchrany dat a rozlousknutí šifer je situace složitá. I přes to se díky spolupráci odborníků po celém světě může záchrana podařit. V opačném případě je nutné zvážit, zda budete riskovat placení útočníkovi, nebo problém nemáte, protože máte štěstí/rozum a zálohujete.

Rady na závěr?

  • Zálohujte! A hlavně kontrolujte, zda je v záloze vše podstatné.
  • Měli byste vědět, co děláte. Zbytečně neexperimentujte s nastavením.
  • O obnovu se nesnažte sami, znesnadníte či znemožníte práci profesionálům
  • Používejte aktuální antivirus
  • V případě nouze se obraťte na odborníky. Úvodní diagnostika je zdarma!

 

Rubrika: Prevence, zálohování

Máte doma něco, z čeho potřebujete dostat data zpět?
Obraťte se na nás
Diagnostika vždy zdarma.

archiv článků

může vás zajímat:

znalostní báze:

zachraňujeme:

typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat zachráněné harddisky
časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partnerský program
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
Copyright © 2021, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group