Ztráta dat po nákaze virem, smazání antivirem a následky nákazy

Antivirový software je nedílnou součástí každého počítače a „chytřejšího“ zařízení. Hrozby v podobě virů, trojských koní, červů a dalších potenciálních nákaz čekají na spoustě internetových stránek i lokálních médiích. Není tak žádnou výjimkou, že při nákaze dojde ke smazání uživatelských dat.

Ani v takovém případě není nutné panikařit. Obnova je dokonce možná, i pokud soubory smazal antivirový software jako nakažené.

Možné příznaky:

  • Antivirový software nedávno odhalil hrozby a od té doby nemohu nalézt svá data
  • Počítač se chová „jinak“, data mizí sama od sebe

Co se mohlo pokazit?

Není vzácností, že dojde k nákaze počítače virem, nebo jinou internetovou havětí. Ne pokaždé musí nutně dojít ke ztrátě dat, pokud tomu tak je, pravděpodobně došlo k napadení souborů. Tomu je dobré předcházet kvalitním antivirovým softwarem a opatrnou prací na počítači (neklikat na podezřelé odkazy, nenavštěvovat stránky nabízející pirátský software apod.), nicméně pokud tento článek čtete, pravděpodobně je už na podobné rady pozdě.

Při napadení virem může dojít ke smazání dat antivirem, který napadené soubory označí za hrozby a doporučí jejich léčbu, smazání, nebo vložení do karantény a případně provede preventivní kroky sám od sebe.

Jak dále postupovat

1. Nesnažte se o obnovu sami, pokud se jedná o opravdu důležitá data. Při nesprávném použití dostupných nástrojů by mohl výsledek spíše uškodit a ztížit podmínky i následně přivolanému profesionálovi.

2. Na pevný disk raději neukládejte další data a neinstalujte software. Nově uložené soubory mohou přemazat ty zmizelé, které na disku mohou stále být, čímž by byla další obnova prakticky nemožná.

3. V ideálním případě počítač vypněte a obraťte se na profesionály, kteří vám rádi poradí a doporučí co dál. Detailní postup naleznete na stránce První kroky záchrany dat.

Jak budou naši profesionálové problém řešit:

Pro čistě smazaná data platí, že data jsou fyzicky přítomna na médiu a je pouze odstraněn záznam ve file systému - FS. Obnova takovýchto dat je velmi prostá, většinou se provede k tomu určeným SW a takovéto disky se k nám téměř nedostávají. Pokud byla data přepsána, či smazána antivirem, stále je zde reálná šance na obnovu. Následný postup se liší podle konkrétních případů.

Záchrana dat - objednací formulář

Zvolte médium:
Výrobce:
Závada:
Způsob dodání:

znalostní báze:

zachraňujeme:

časté dotazy jak probíhá záchrana ceník partneři partnerský program
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, RAID pole
NAS úložiště, USB flash disky
paměťové karty, interní paměti mobilů a tabletů, Apple produkty
smazané fotky,
Copyright © 2020, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group