Ztráta dat po nákaze virem, smazání antivirem a následky nákazy

Antivirový software je nedílnou součástí každého počítače a „chytřejšího“ zařízení. Hrozby v podobě virů, trojských koní, červů a dalších potenciálních nákaz čekají na spoustě internetových stránek i lokálních médiích. Není tak žádnou výjimkou, že při nákaze dojde ke smazání uživatelských dat.

Ani v takovém případě není nutné panikařit. Obnova je dokonce možná, i pokud soubory smazal antivirový software jako nakažené.

Příznaky ztráty dat:
ikona - oko Disk funguje normálně. Ale od doby, co antivirus odhalil hrozby nemohu nalézt část nebo všechna data - jsou neviditelná, nebo nedostupná (např. složky hlásí nulovou velikost).
ikona - oko Počítač se chová "jinak", data mizí sama od sebe, nebo je počítač nezvykle pomalý.
 

Co se mohlo pokazit?

Není vzácností, že dojde k nákaze počítače virem, nebo jinou internetovou havětí. Ne pokaždé musí nutně dojít ke ztrátě dat, pokud tomu tak je, pravděpodobně došlo k napadení souborů. Tomu je dobré předcházet kvalitním antivirovým softwarem a opatrnou prací na počítači (neklikat na podezřelé odkazy, nenavštěvovat stránky nabízející pirátský software apod.), nicméně pokud tento článek čtete, pravděpodobně je už na podobné rady pozdě.

Při napadení virem může dojít ke smazání dat antivirem, který napadené soubory označí za hrozby a doporučí jejich léčbu, smazání, nebo vložení do karantény a případně provede preventivní kroky sám od sebe.

Jak dále postupovat

1. Nesnažte se o obnovu sami, pokud se jedná o opravdu důležitá data. Při nesprávném použití dostupných nástrojů by mohl výsledek spíše uškodit a ztížit podmínky i následně přivolanému profesionálovi.

2. Na pevný disk raději neukládejte další data a neinstalujte software. Nově uložené soubory mohou přemazat ty zmizelé, které na disku mohou stále být, čímž by byla další obnova prakticky nemožná.

3. V ideálním případě počítač vypněte a obraťte se na profesionály, kteří vám rádi poradí a doporučí co dál. Detailní postup naleznete na stránce První kroky záchrany dat.

Jak budou naši profesionálové problém řešit:

Pro čistě smazaná data platí, že data jsou fyzicky přítomna na médiu a je pouze odstraněn záznam ve file systému - FS. Obnova takovýchto dat je velmi prostá, většinou se provede k tomu určeným SW a takovéto disky se k nám téměř nedostávají. Pokud byla data přepsána, či smazána antivirem, stále je zde reálná šance na obnovu. Následný postup se liší podle konkrétních případů.

Orientační ceník služeb

Možná cena záchrany dat od 1 000,-
Diagnostika vadného média ZDARMA
Doprava a vyzvednutí po ČR ZDARMA
Neúspěšná záchrana dat 0,- Kč
Zaslání disku/poškozeného média zpět bez obnovy dat 140,- Kč
Potřebujete zachránit data?
  • 1) Vypněte zařízení (další používání výrazně sníží šanci na záchranu dat).
  • 2) Objednejte bezplatnou diagnostiku poruchy a zjistěte cenu.
  • 3) Po diagnostice se domluvíme na postupu záchrany dat.
*Zaplatíte jen v případě úspěšné záchrany dat.

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies