Jednou z nejdůležitějších součástí HDD je jeho motorická část, kterou v domácích podmínkách téměř nelze opravit a ani to není doporučováno. Nejlepším řešením je vyhledání profesionální pomoci.
Při tomto typu poškození nejčastěji dochází k zadření ložisek hlavního motoru, který otáčí svazkem ploten. V takovém případě se disk vůbec netočí, ale ozývají se z něj tiché nebo hlasitější zvuky. Lze je popsat jako tiché pravidelné „pokníkávání“. Pokud je disk delší dobu zapojen, například přes noc, zpravidla dojde navíc ke zničení elektroniky vlivem přetížení.
Aby disk vůbec mohl fungovat, je potřeba, aby se plotny točily určitou rychlostí a tím vytvořily vrstvu vzduchu (ano v disku není a nikdy nebylo vakuum) která nad nimi, proudí. Toto proudění způsobuje vztlak, který umožňuje zvednutí hlaviček, a jejich pohyb nad plotnou na vzduchovém polštáři.
V případě, že vřeteno s plotnami nedosáhne určité rychlosti, nedojde ani k vystavení hlav. Příčinou vzniklé situace bývá závada motoru disku – ten je buďto spálený, nebo jsou zadřená ložiska. Současné disky používají buď kuličková, nebo fluidní ložiska. Fluidní ložisko funguje na základě kapilárních sil mezi olejem, osou a pouzdrem ložiska (místo kuliček je v ložisku olej, prostor mezi osou a pláštěm ložiska je natolik malý, že se v něm olej drží díky vzniklé kapilární elevaci).
Při závadách motorické části je potřeba sejmout hlavy, vymontovat plotny, naskládat je do jiného funkčního disku a nakonec nasadit hlavy. Má to pouze pár překážek: při skládání ploten je třeba dát pozor, abyste je proti sobě nepootočily. Následkem přeskládání ploten dojde k porušení vyvážení celého vřetene. Tím může vniknout nepatrné chvění, případně rezonance, což výrazně prodlužuje čtení disku. Např. kopírování dat u 40GB disku trvá okolo 30hodin!
Při určování ceny za záchranu je potřeba počítat s faktem, že je většinou nutné rozebrat zdravý disk, ze kterého po záchraně zůstane plně funkční akorát elektronika.