Co dělat se zaplaveným pevným diskem nebo vyplaveným notebookem?

V souvislosti s aktuální povodňovou situací přinášíme základní rady pro záchranu dat z vytopených počítačů a vytopených notebooků. Vaše data nemusí být ztracena!

Co se zaplaveným diskem?

V první řadě je důležité zjistit rozsah poškození, od toho se odvíjí další postup. Je důležité jak dlouho byl počítač ve vodě, pokud byl pouze zalitý a je pravděpodobné, že se voda nedostala do prostoru ploten a čtecích hlav. V takovém případě není postup záchrany dat příliš odlišný. Horší je, pokud počítač stál ve vodě delší dobu. Všechny pevné disky mají otvor sloužící k vyrovnávání tlaku. Aby se do disku nedostal prach, je tento otvor z vnitřní strany opatřen uhlíkovo membránovým filtrem. Takže pokud voda proteče přes tento filtr, je velmi čistá. Problém je, že asi v polovině případů po určité době ve vodě tento filtr neodolá vnějšímu tlaku vody a odpadne. Pak se do prostoru ploten dostane kal a nečistota. To je potom komplikace.

Jaké máte vybavení?

Záchranu dat z utopených disků neřešíme jen v době povodní, takže jsme připraveni takovéto případy řešit standartně. Záchrana ze zatopeného disku se liší především použitím postupů čištění ploten v případě, že do disku pronikla kontaminovaná voda. Zde je paradoxně největší problém, pokud disk vyschne. Na povrchu ploten se pak usadí a zaschne kal, který musíme odstranit tak abychom nepoškodili povrch. To nelze dělat mechanicky. Plotny se čistí za pomoci ultrazvuku a chemických roztoků.

Jak bych měl tedy postupovat?

Tady to lze shrnout do 3xNE. Tedy Nezapínat, Nesušit, Nerozebírat. Nanejvýš pokud by disk kontaminovaný bahnem, opláchnout krátce čistou vodou. Disk co nejrychleji dopravit k diagnostice. Tu provedeme bezplatně a zjistíme v jakém stavu disk je. Tedy především, zda se voda dostala dovnitř. U elektronické části provedeme vyčištění, osušení, proměření.

Je možné, že disku se ve vodě nic nestane?

To možné samozřejmě je. Dokonce asi ve 20% stačí disk osušit, nechat vyschnout elektroniku a disk funguje. Problém je, že v 80% případů se zapnutí utopeného disku rovná spolehlivé likvidaci dat. Důležité je přesně zjistit, zda je voda uvnitř disku. Dokonce i pokud je v disku voda, může naběhnout, ale to potom funguje jen do chvíle než se hlavy dostanou do kontaktu s první nečistotou.

Potřebujete poradit jak postupovat? Kontaktujte nás!

Napište námMáte vytopený počítač nebo notebook a nechcete přijít o svá data?

Kontaktujte odborníky a objednejte si záchranu dat z disku online.

Přírodní živly, oprava pevného disku po namočení vodou a požáru

>> zpět na úvodní stránku o prevenci a první pomoci

>> více informací o záchraně dat z různých datových médií u společnosti DataHelp s.r.o.

znalostní báze:

zachraňujeme:

záchrana dat obnova dat data recovery partneři
typy poškození HDD pevný disk pod lupou prevence ztráty dat typy HDD k záchraně
harddisky, SSD disky
externí disky, Apple produkty
disková pole RAID, NAS úložiště
flash disky, sd karty
smazané fotky, smazané soubory
Copyright © 2017, Všechna práva vyhrazena.
tvorba webových stránek Aira GROUP, s.r.o.Aira Group