Obnova dat a oprava disku po pádu: Utržené čtecí hlavy, poškozené plotny a vadný motorek

Pevný disk není hardwarem, který by se mohl chlubit kdovíjak velkou odolností proti případným pádům a otřesům. Stačí větší otřes za běhu a může dojít k poškození, kdy už HDD nebude chtít naběhnout, případně se objeví problémy.

O to horší mohou být následky při pádu HDD na zem a ještě hůře může dopadnout médium, které v danou chvíli pracuje a není vypnuté. Co dělat, když už k pádu a následnému poškození dojde?

Co se mohlo pokazit?

Mechanický pevný disk uvnitř skrývá spoustu pohyblivých součástek, které se mohou snadno utrhnout, nebo poškodit v případě pádů a otřesů. Tímto trpí hlavně externí pevné disky, které nejsou ukryté uvnitř skříně počítače a uživatelům tak často při přepojování a přenosu padají.

Při pádu může dojít k mechanickému poškození záznamové vrstvy, na níž jsou uložena data, výjimkou není ani utržení čtecí hlavy a poškození rotačního motorku. Pokud se disk po nárazu chová jinak, případně je úplně nefunkční, vyhledejte odbornou pomoc.

Nefunkční čtecí hlavy

Tato závada se projeví náhle a disk začne pravidelně cvakat. Bez odborné diagnostiky v laboratoři je téměř nemožné odlišit od případu poškození povrchů. Závada se může projevit i pouze na jedné z celého svazku hlav.

Záchrana dat spočívá v nasazení funkčního svazku hlav, ale vzhledem k možnosti poškození povrchů je nutná pečlivá analýza. Samotná obnova bývá až 100% úspěšná. Zvláštní ochrana před touto závadou neexistuje, jde o typické selhání předvídatelné s určitou pravděpodobností. U pevných disků je nejrizikovějším okamžikem start nebo přistání hlaviček (konec čtené/zápisu).

Poškození dorazu parkovací polohy hlaviček

Druhou nejčastější závadou je poškození dorazu parkovací polohy hlaviček, při němž dojde k utržení všech hlaviček z ramene. Disk začne cvakat a zbytky závěsů a volné hlavičky způsobují poškození povrchů. Záchrana dat bývá v popsaných případech úspěšná, ale technicky velmi náročná.

Není možné ji provést bez speciálních nástrojů. Zde zvláštní ochrana neexistuje vyjma dodržení předepsané provozní teploty a zásahu při výskytu prvních obtíží – delšího času potřebného pro start disku.

Jak dále postupovat

1. Nesnažte se o opravu sami a HDD neotvírejte. Mohlo by dojít k poškození, které nebude možné následně opravit.

2. Disk a případně celý počítač po objevení a zmapování příznaků preventivně nezapínejte, aby nedošlo k rozsáhlejšímu poškození.

3. Při objevení příznaků poškození je co nejlépe zdokumentujte a obraťte se na profesionály, kteří vám rádi poradí a doporučí co dál. Detailní postup naleznete na stránce „První kroky záchrany dat“.

Jak zachraňujeme data z mechanicky poškozených ploten disku a při poškození záznamové vrstvy?

Jak postupujeme při záchraně dat z HDD s vadnou vnitřní elektronikou či vnější elektronikou?

Jak postupujeme při záchraně dat z disku s vadným motorkem či zadřenými ložisky?

Orientační ceník služeb

Možná cena záchrany dat od 9 000,- (Čtecí hlavy poškozené/zničené)
Diagnostika vadného média ZDARMA
Doprava a vyzvednutí po ČR ZDARMA
Neúspěšná záchrana dat 0,- Kč
Zaslání disku/poškozeného média zpět bez obnovy dat 140,- Kč
Potřebujete zachránit data?
  • 1) Vypněte zařízení (další používání výrazně sníží šanci na záchranu dat).
  • 2) Objednejte bezplatnou diagnostiku poruchy a zjistěte cenu.
  • 3) Po diagnostice se domluvíme na postupu záchrany dat.
*Zaplatíte jen v případě úspěšné záchrany dat.

může vás zajímat:

 

zachraňujeme:

Copyright © 2024, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies